To samo, tylko na odwrót. Rijad nadal gości Rajd Dakar

Stawka Rajdu Dakar dojechała do stolicy Arabii Saudyjskiej: Rijadu i spędzi w niej najbliższe dni. Organizatorzy wykorzystają to także do urozmaicenia rywalizacji i jutro, podobnie jak dziś, zawodnicy pokonają różne trasy.

To samo, tylko na odwrót. Rijad nadal gości Rajd Dakar
Podaj dalej

Samochody na wschód

Załogi samochodów, ciężarówek oraz klas SSV i LW Proto jutro zaliczą pętlę na wschód od Rijadu. Do pokonania będą mieli 346 kilometrów odcinka specjalnego i 214 kilometrów dojazdówki.

Początek odcinka wiedzie po piasku oraz szutrze, które łącznie stanowią 82% odcinka. W połowie trasy zawodników czeka długa sekcja wydm, których na całej trasie jest 18%. Jeśli ktoś zyska na nich przewagę będzie mógł kontrolować sytuację na szutrowym dojeździe do mety.

Dakar 2022 – Profil etapu dla samochodów, ciężarówek, SSV i LW Proto

Motocykle na północ

Zawodnicy podróżujący na Rajdzie Dakar na motocyklach i quadach jutro zmierzą się z próbą na północ od miasta. Dojazdówka będzie mierzyć 216 kilometrów, a odcinek specjalny 421 kilometrów.

Motocykliści oraz quadowcy na początku rywalizacji pokonają głównie drogi szutrowe przeplatane niewielkimi fragmentami piasku. O losach odcinka powinna zadecydować finałowa sekcja po wydmach.

Dakar 2022 – Profil etapu dla motocykli i quadów

Miasto startu i mety

Rijad jest stolicą Arabii Saudyjskiej i liczy ponad pięć milionów mieszkańców. Miasto usytuowane jest u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk. Nazwę Rijad z arabskiego tłumaczy się jako „miejsce ogrodów i drzew”. Dzięki sąsiedztwu licznych uedów, które w czasie opadów napełniają się wodą, okolica od czasów antycznych jest bardzo żyznym obszarem. Warto zaznaczyć, że znajduje się w samym sercu pustynnego Półwyspu Arabskiego. Miastami partnerskimi Rijadu są Paryż, Acapulco, Charlotte i Singapur

Przeczytaj również