To jest niemal pewne. On wygryzie Roberta Kubicę z F1

Choć zespół Alfa Romeo Racing ORLEN poinformował, że nazwisko drugiego kierowcy na sezon 2022 ogłosi dopiero we wtorek, to tożsamość nowego zawodnika jest tajemnicą poliszynela.

To jest niemal pewne. On wygryzie Roberta Kubicę z F1
Podaj dalej

Pierwszy raz w historii

Wszystko wskazuje na to, że niestety to nie Robert Kubica pojawi się za kierownicą Alfy Romeo w przyszłym sezonie. Fotela nie utrzyma również obecny kierowca Antonio Giovinazzi. Według nieoficjalnych informacji nowym kierowcą ekipy ma zostać Guanyu Zhou. Chińczyk zostanie pierwszym w historii kierowcą Formuły 1 z tego kraju.

Zhou obecnie zajmuje drugie miejsce w Formule 2. Jego talent wspierany jest silnym sponsorem, który jest w stanie wyłożyć nawet 50 milionów dolarów. Hiszpański DANZ ponadto poinformował, że umowa zostanie zawarta nie na jeden, a aż na trzy sezony.

Prezentacja w Szanghaju, pochwały ze środowiska

Punktem kulminacyjnym zamieszania związanego z ostatnim wolnym fotelem w Formule 1 na sezon 2022 ma być prezentacja nowego kierowcy w Szanghaju. W lokalnym salonie Alfy Romeo można już dostrzec dumny baner: Guanyu Zhou dołączy do zespołu Alfa Romeo!

Wybór zespołu na łamach niemieckiego Blicka chwalił również doradca Red Bulla, dr Helmut Marko: – Dzięki świetnemu wyposażeniu, nowoczesnemu tunelowi aerodynamicznemu i teraz dobremu budżetowi, Alfa Romeo powinna ruszyć do przodu w 2022 roku. Bottas jest bardzo doświadczonym kierowcą, a Zhou przez trzy lata w Formule 2 pokazał, że jego gotowy do ważniejszych zadań – komentował Marko.

Zhou w liczbach

Chińczyk urodził się 30 maja 1999 roku, a swoją przygodę z motorsportem rozpoczął w 2010 roku. Wówczas był czternasty w kartingowej serii Kartmasters British Grand Prix — Rotax Mini Max. Za kierownicą gokarta spędził łącznie pięć lat. Największe sukcesy odnosił w 2013 roku, gdy wygrał Super 1 National Championship i Rotax Max Euro Challenge. Był również trzeci w Rotax International Open oraz Rotax Max Challenge Grand Finals.

Karierę w samochodach jednomiejscowych rozpoczął w 2015 roku. We włoskiej Formule 4 wywalczył drugie miejsce. W sezonie 2017 rozpoczął walkę w europejskiej Formule 3. Debiutancki sezon zakończył na ósmym miejscu. Rok później powtórzył ten wynik, a od 2019 roku rozpoczął walkę w Formule 2. Pierwszy sezon zakończył z pięcioma podiami na koncie i siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej. W zeszłym roku odniósł jeden triumf i sześć razy stał na podium, co pozwoliło wskoczyć na szóste miejsce na koniec sezonu.

W tym roku zaciekle walczy o mistrzostwo serii. Wygrał trzy wyścigi i siedem razy stał na podium, co jak na razie daje mu drugie miejsce w stawce. Do liderującego Oscara Piastri traci 36 ounktów. Do końca sezonu pozostały dwie rundy: w Arabii Saudyjskiej i Abu Zabi.

Przeczytaj również