To jest niemal pewne. On wygryzie Roberta Kubicę z F1

To jest niemal pewne. On wygryzie Roberta Kubicę z F1

Czym jeździ Robert Kubica w Turcji?

Podaj dalej

Choć zespół Alfa Romeo Racing ORLEN poinformował, że nazwisko drugiego kierowcy na sezon 2022 ogłosi dopiero we wtorek, to tożsamość nowego zawodnika jest tajemnicą poliszynela.

Pierwszy raz w historii

Wszystko wskazuje na to, że niestety to nie Robert Kubica pojawi się za kierownicą Alfy Romeo w przyszłym sezonie. Fotela nie utrzyma również obecny kierowca Antonio Giovinazzi. Według nieoficjalnych informacji nowym kierowcą ekipy ma zostać Guanyu Zhou. Chińczyk zostanie pierwszym w historii kierowcą Formuły 1 z tego kraju.

Zhou obecnie zajmuje drugie miejsce w Formule 2. Jego talent wspierany jest silnym sponsorem, który jest w stanie wyłożyć nawet 50 milionów dolarów. Hiszpański DANZ ponadto poinformował, że umowa zostanie zawarta nie na jeden, a aż na trzy sezony.

Prezentacja w Szanghaju, pochwały ze środowiska

Punktem kulminacyjnym zamieszania związanego z ostatnim wolnym fotelem w Formule 1 na sezon 2022 ma być prezentacja nowego kierowcy w Szanghaju. W lokalnym salonie Alfy Romeo można już dostrzec dumny baner: Guanyu Zhou dołączy do zespołu Alfa Romeo!

Wybór zespołu na łamach niemieckiego Blicka chwalił również doradca Red Bulla, dr Helmut Marko: – Dzięki świetnemu wyposażeniu, nowoczesnemu tunelowi aerodynamicznemu i teraz dobremu budżetowi, Alfa Romeo powinna ruszyć do przodu w 2022 roku. Bottas jest bardzo doświadczonym kierowcą, a Zhou przez trzy lata w Formule 2 pokazał, że jego gotowy do ważniejszych zadań – komentował Marko.

Zhou w liczbach

Chińczyk urodził się 30 maja 1999 roku, a swoją przygodę z motorsportem rozpoczął w 2010 roku. Wówczas był czternasty w kartingowej serii Kartmasters British Grand Prix — Rotax Mini Max. Za kierownicą gokarta spędził łącznie pięć lat. Największe sukcesy odnosił w 2013 roku, gdy wygrał Super 1 National Championship i Rotax Max Euro Challenge. Był również trzeci w Rotax International Open oraz Rotax Max Challenge Grand Finals.

Karierę w samochodach jednomiejscowych rozpoczął w 2015 roku. We włoskiej Formule 4 wywalczył drugie miejsce. W sezonie 2017 rozpoczął walkę w europejskiej Formule 3. Debiutancki sezon zakończył na ósmym miejscu. Rok później powtórzył ten wynik, a od 2019 roku rozpoczął walkę w Formule 2. Pierwszy sezon zakończył z pięcioma podiami na koncie i siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej. W zeszłym roku odniósł jeden triumf i sześć razy stał na podium, co pozwoliło wskoczyć na szóste miejsce na koniec sezonu.

W tym roku zaciekle walczy o mistrzostwo serii. Wygrał trzy wyścigi i siedem razy stał na podium, co jak na razie daje mu drugie miejsce w stawce. Do liderującego Oscara Piastri traci 36 ounktów. Do końca sezonu pozostały dwie rundy: w Arabii Saudyjskiej i Abu Zabi.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News