Tanak wygrywa Rajd Ypres. Na mistrza jeszcze poczekamy

Tanak wygrywa Rajd Ypres. Na mistrza jeszcze poczekamy

Tanak wygrywa Rajd Ypres. Na mistrza jeszcze poczekamy

Podaj dalej

Ott Tanak i Martin Jarveoja odparli ataki Elfyna Evansa oraz Scotta Martina i wygrali Rajd Ypres, który stanowił rundę mistrzostw świata. Dzięki temu Estończycy utrzymują matematyczne szanse na wywalczenie mistrzostwa świata.

Tanak pod presję

Na finał batalii zaplanowano dwa dwukrotnie przejeżdżane oesy. Na 51,34 km złożyły się odcinki Watou (12,36 km) i Kemmelberg (13,31 km). Załoga Hyundaia przystępowała do rywalizacji z przewagą 8,2 sekundy. Na mecie pokonali rywali o równe pięć sekund i dodatkowo wywalczyli dwa punkty na Power Stage.

Dla Tanaka to siedemnasty triumf w mistrzostwach świata, czym, zrównał się z Massimo Biasionem. Estończykowi brakuje tylko jednego zwycięstwa, by awansować do czołowej dziesiątki wszech czasów. Jednocześnie wywalczył 39 podium i ma o jedno mniej od wspomnianego Włocha. Elfyn Evans pojawił się w czołowej trójce 23 raz w karierze.

Zobacz też: Formuła 1 na autostradzie? Takie rzeczy tylko w Czechach! [WIDEO]

Podium asfaltowej rundy mistrzostw świata uzupełnili Esapekka Lappi i Janne Ferm. Dla kierowcy Toyoty to dziesiąta wizyta w czołowej trójce. Hyundai świętuje 23 triumf w mistrzostwach świata i 93 podium. Koreańskiej marce już tylko jednego brakuje do Volkswagena. Załogi Toyoty były oglądane przez kibiców w czołowej trójce rundy mistrzostw świata już 218 razy, co jest trzecim wynikiem w historii.

Solberg tuż za podium

Czwarte miejsce ostatecznie wywalczył Oliver Solberg, którego pilotował Elliott Edmondson. Szwed wykorzystał błąd Adriena Fourmauxa, który rozbił swoją Pumę na przedostatnim oesie. Czołową piątkę zamknął Takamoto Katsuta z Toyoty.

Drugą piątkę utworzyły najlepsze załogi w autach klasy Rally2. Ku uciesze Kajetana Kajetanowicza, Stehpane Lefebvre pokonał Andreasa Mikkelsena i Yohana Rossela. Kolejne miejsca zajęli Chris Ingram i Nikołaj Griazin.

Po mistrzostwo na Akropol?

Kalle Rovanpera mimo nieudanego występu pozostał na fotelu lidera mistrzostw świata. Fin ma 72 punkty przewagi nad Ottem Tanakiem i 87 nad Elfynem Evansem. Na czwarte miejsce spadł Thierry Neuville, który traci już 97 punktów. Matematyczne szanse na mistrzowski tytuł zachował także Takamoto Katsuta. Japończyk traci do zespołowego kolegi 111 punktów. Z marzeniami o tytule pożegnał się po Rajdzie Ypres Craig Breen. Kolejną rundą mistrzostw świata będzie zaplanowany drugi weekend września Rajd Akropolu.

Rajd Ypres – Wyniki

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News