Takiej gry jeszcze nie było! Fani F1 będą zachwyceni!

Stulecie toru można uczcić w różny sposób, ale ten, który wybrali włodarze Spa-Francorchamps, przypadnie do gustu każdemu fanowi motorsportu. Już dziś możecie zagrać w Monopoly, które zostało stworzone specjalnie z tej okazji.

Takiej gry jeszcze nie było! Fani F1 będą zachwyceni!
Podaj dalej

Sto lat kultowego toru

Otwarcie kultowego Spa-Francorchamps miało miejsce w 1922 roku. Pierwotnie kierowcy mieli do dyspozycji 15-kilometrową nitkę, która składała się z połączonych publicznych dróg. Za projekt odpowiadał Jules de Thier. Jako pierwsi rywalizowali na nim motocykliści, a już dwa lata później zorganizowano pierwszy 24-godzinny wyścig. To drugi najstarszy wyścig długodystansowy rozgrywany do dziś.

Samochody jednomiejscowe zadebiutowały w Spa w 1925 roku. Najlepszy okazał się Antonio Ascari, który korzystał z Alfy Romeo. Tuż przed wybuchem II wojny światowej powstał kultowy zakręt Raidillon, który zastąpił wolny fragment w okolicach Eau Rouge. W ten sposób powstała słynna kombinacja zakrętów, która charakteryzuje się gwałtowną zmianą wysokości. Nowa znacznie skrócona nitka toru zadebiutowała w 1979 roku, a ostatnia modyfikacja miała miejsce w 2007 roku.

Grand Prix Belgii rozgrywano na torze od 1950 roku i gościło najlepszych 54 razy. To czwarty wynik w historii. Walka o mistrzowskie tytuły częściej pojawiała się w Monzy (71 razy), Monanko (67 razy) i na Silverstone (56 razy).

Tor gości również wiele innych wyścigowych serii. W Spa rywalizują między innymi kierowcy walczący w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych czy Formule 2. Od niedawna Spa organizuje również rundę rallycrossowych mistrzostw świata, a przy okazji Rajdu Ypres obiekt odwiedziła stawka WRC. Na torze podczas Tour de France zawitali również kolarze.

Gra legendarna jak tor

Kto z nas nie grał w Monopoly albo jeszcze bardziej popularny w kraju nad Wisłą Eurobusiness. Teraz każdy będzie miał okazję zamienić kapelusz czy żelazko znany z pierwszej gry na koło lub trofeum. Plansza gry koncentruje się na ponad siedmiokilometrowej nitce toru, ale pozwala też poznac historyczny czternastokilometrowy układ.

Znane z pierwowzoru stacje kolejowe zostały zastąpione czterema słynnymi zakrętami Spa. W trakcie zabawy gracze skoncentrują się na zbudowaniu własnych trybun oraz zakupie wszystkich zakątków toru jak sklep dla fanów czy muzeum. Limitowaną edycję gry można kupić na torze oraz w Internecie. Gra została wydana w języki francuskim i angielskim.

Przeczytaj również