Takiej gry jeszcze nie było! Fani F1 będą zachwyceni!

Takiej gry jeszcze nie było! Fani F1 będą zachwyceni!

Antonio Giovinazzi Alfa Romeo racing ORLEN GP Belgii F1 2021

Podaj dalej

Stulecie toru można uczcić w różny sposób, ale ten, który wybrali włodarze Spa-Francorchamps, przypadnie do gustu każdemu fanowi motorsportu. Już dziś możecie zagrać w Monopoly, które zostało stworzone specjalnie z tej okazji.

Sto lat kultowego toru

Otwarcie kultowego Spa-Francorchamps miało miejsce w 1922 roku. Pierwotnie kierowcy mieli do dyspozycji 15-kilometrową nitkę, która składała się z połączonych publicznych dróg. Za projekt odpowiadał Jules de Thier. Jako pierwsi rywalizowali na nim motocykliści, a już dwa lata później zorganizowano pierwszy 24-godzinny wyścig. To drugi najstarszy wyścig długodystansowy rozgrywany do dziś.

Samochody jednomiejscowe zadebiutowały w Spa w 1925 roku. Najlepszy okazał się Antonio Ascari, który korzystał z Alfy Romeo. Tuż przed wybuchem II wojny światowej powstał kultowy zakręt Raidillon, który zastąpił wolny fragment w okolicach Eau Rouge. W ten sposób powstała słynna kombinacja zakrętów, która charakteryzuje się gwałtowną zmianą wysokości. Nowa znacznie skrócona nitka toru zadebiutowała w 1979 roku, a ostatnia modyfikacja miała miejsce w 2007 roku.

Grand Prix Belgii rozgrywano na torze od 1950 roku i gościło najlepszych 54 razy. To czwarty wynik w historii. Walka o mistrzowskie tytuły częściej pojawiała się w Monzy (71 razy), Monanko (67 razy) i na Silverstone (56 razy).

Tor gości również wiele innych wyścigowych serii. W Spa rywalizują między innymi kierowcy walczący w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych czy Formule 2. Od niedawna Spa organizuje również rundę rallycrossowych mistrzostw świata, a przy okazji Rajdu Ypres obiekt odwiedziła stawka WRC. Na torze podczas Tour de France zawitali również kolarze.

Gra legendarna jak tor

Kto z nas nie grał w Monopoly albo jeszcze bardziej popularny w kraju nad Wisłą Eurobusiness. Teraz każdy będzie miał okazję zamienić kapelusz czy żelazko znany z pierwszej gry na koło lub trofeum. Plansza gry koncentruje się na ponad siedmiokilometrowej nitce toru, ale pozwala też poznac historyczny czternastokilometrowy układ.

Znane z pierwowzoru stacje kolejowe zostały zastąpione czterema słynnymi zakrętami Spa. W trakcie zabawy gracze skoncentrują się na zbudowaniu własnych trybun oraz zakupie wszystkich zakątków toru jak sklep dla fanów czy muzeum. Limitowaną edycję gry można kupić na torze oraz w Internecie. Gra została wydana w języki francuskim i angielskim.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News