Subaru wróci do WRC!? Wielkie doniesienia z Grecji!

Subaru, kultowa marka w rajdowych mistrzostwach świata, przymierza się do powrotu do serii! Przynajmniej takiego zdania jest stojący na czele FIA: Mohammed Ben Sulayem.

Subaru wróci do WRC!? Wielkie doniesienia z Grecji!
Podaj dalej

Subaru wróci do gry?

Subaru ostatni raz oglądane było jako fabryczny zespół na trasach mistrzostw świata w 2008 roku. Światowy kryzys finansowy oraz słabsze wyniki zmusiły markę do rozstania się z rywalizacją. Jednak Be Sulayem w rozmowie z dziennikarzami w Grecji, gdzie trwa Rajd Akropolu, poinformował, że Subaru jest bliskie powrotu do walki, a pomóc w tym ma Toyota.

Petter Solberg/Phil Mills (Subaru Impreza S10 WRC) - Rajd Japonii 2004
fot. SWRT

– Nie jest tajemnicą, że odbyłem dobre spotkanie z panem Akio Toyodą. Zapytałem go, co możemy zrobić, by zwiększyć liczbę producentów. Posłuchałem kogoś, kto ma pasję i wspomniał o Subaru. Mają udziały w tej marce i zamierzają wspierać inicjatywę wejścia Subaru na rynek. Czuję, że gdy mówi ktoś taki jak on, robi to z pewnością siebie. Mam nadzieję, że coś się wydarzy. Uważam, że większa liczba producentów będzie dobra – komentował.

Subaru ma problem z silnikiem

Zbudowanie samochodu klasy Rally1 nie powinno być dla subaru problemem, ponieważ ma w swojej gamie modele, które spełnią regulaminowe wymogi. Kłopotem może być jednak jednostka napędowa, ponieważ Subaru nie ma obecnie silnika spełniającego wymagania. Przewiduje się, ze w tej kwestii marka będzie liczyć na pomoc Toyoty.

– Widzę pozytywne sygnały ze strony prezesa Toyoty dotyczące przekonania Subaru do powrotu. Dostarczą silnik, jeśli Subaru będzie miało z tym problemy. To nie wina samochodu, tylko jednostki napędowej, której używają. Widzę pewne optymistyczne znaki – dodał Ben Sulayem.

Subaru w przeszłości wywalczyło trzy tytułu wśród producentów oraz trzy wśród kierowców. Marka była najlepsza na 47 rundach mistrzostw świata, co jest szóstym wynikiem wszech czasów. Na podium kierowców japońskiego producenta oglądano 128 razy. Najwięcej zwycięstw w barwach Subaru odniósł Colin McRae, który wygrał szesnaście rajdów. W trzynastu triumfował Petter Solberg, a w ośmiu Richard Burns. Zwycięskiego szampana pili także Carlos Sainz, Juha Kankkunn, Kenneth Eriksson, Piero Liatti oraz Tommi Makinen.

Przeczytaj również