Sprinty zostaną w Formule 1! Będzie o co walczyć!

Sprinty zostaną w Formule 1! Będzie o co walczyć!

hamilton fia michael masi abu zabi f1 formuła 1 (3)

Podaj dalej

Komisja F1 Światowej Federacji Sportów Motorowych zebrała się w Londynie, by debatować nad przyszłością sportu i zapadło kilka ważnych decyzji. Najważniejszą z nich jest pozostawienie w harmonogramie niektórych weekendów sprinterskich wyścigów.

Co z wydarzenia z Abu Zabi?

Dla komisji Formuły 1 obecnie najważniejszym zadaniem jest wytłumaczenie wydarzeń z wyścigu o Grand Prix Abu Dhabi. Wówczas wznowiono rywalizację na ostatnim okrążeniu rywalizacji, co pomogło Maxowi Verstappenowi wywalczyć mistrzostwo świata.

f1 formuła 1 verstappen hamilton
fot. Mercedes F1 Media / LAT Images

Federacja nadal jednak prowadzi śledztwo. Jak możemy przeczytać w komunikacie prowadzone są szczegółowe dyskusje z prezesem FIA. Informacje zwrotne w poruszonych kwestiach zostaną włączone do analizy. Oficjalny komunikat w sprawie ma zostań opublikowany w najbliższych dniach. Zostaną również przedstawione zmiany w strukturach FIA i plan działania, by wykluczyć podobne sytuacje w przyszłości.

Sprinty zostają w kalendarzu

Po zeszłorocznym eksperymencie, jakim było wprowadzenie sprinterskich wyścigów w harmonogramie kilku weekendów F1, FIA postanowiła ponownie umieścić trzy wydarzenia w harmonogramie. W komunikacie FIA możemy przeczytać, że nowy format przyniósł pozytywne korzyści dla sportu. Trzy imprezy uznano za rozsądną liczbę w świetle presji, jaka jest wywierana na ekipy ze względu na zmianę przepisów.

lewis hamilton max verstappen grand prix brazylii formuła 1 f1
Fot. Mercedes Media / Wolfgang Wilhelm

Komisja jednogłośnie zatwierdziła trzy sprinterskie wyścigi. Wsłuchując się w głos fanów, mediów i zespołów zostaną wprowadzone jednak pewne zmiany.

Najważniejszą z nich jest zmiana nazwy ze sprintu kwalifikacyjnego na sprint. O ile krótsza forma bezpośredniej rywalizacji nadal będzie ustalać kolejność niedzielnego wyścigu, o tyle mianem zdobywcy pole position będzie mógł się sczyścić triumfator kwalifikacji. Zmieni się również system punktacji. Nagrodzona zostanie czołowa ósemka, a nie jak do tej pory trójka. Punkty zostaną przyznane według klucza 8-7-6-5-4-3-2-1. Wszystkie zmiany musi zatwierdzić Rada Światowa FIA.

Gdzie zobaczymy sprinty?

Komisja zrezygnowała z wprowadzenia aż sześciu sprinterskich rywalizacji ze względu na regulaminowe zmiany. Zaplanowano trzy sprinterskiej weekendy. Pierwszy z nich odbędzie się podczas Grand Prix Emilia Romagna, które stanowi czwartą rundę sezonu. Rywalizację obejrzymy pod koniec kwietnia.

Sprint zaplanowano również podczas Grand Prix Austrii. Jedenastą rundę sezonu zaplanowano na początek lipca. Ostatnia sprinterska rywalizacja odbędzie się w Brazylii podczas przedostatniej rundy sezonu na początku listopada.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News