Sobiesław Zasada zachwycił cały świat WRC

Sobiesław Zasada zachwycił cały świat WRC

Sobiesław Zasada Ford Fiesta Rally3 Rajd Safari

Podaj dalej

Nie milknie rozgłos, który wzbudził Sobiesław Zasada swoim startem w Rajdzie Safari. Polak został najstarszym zawodnikiem w historii mistrzostw świata.

Były mistrz Polski i Europy, legenda afrykańskiego klasyka w wieku 91 lat i pięciu miesięcy ustanowił rekord najstarszego zawodnika w historii mistrzostw świata. Polak pobił wynik Norwega Leifa Volda-Johansena, który od 1994 roku był najstarszym kierowcą. Wówczas miał 82 lata i 3 dni. Rok później ponownie pojawił się na klasyku czempionatu, ale tym razem w roli pilota i miał 83 lata i 2 dni.

Wyczyn Sobiesława Zasada jest o tyle głośniejszy, że zabrakło mu jedynie trzech kilometrów, by dotrzeć do mety niezwykle trudnej imprezy. W grząskim fesz-feszu Fiesta Rally3 zakopała się i nie było mowy o dalszej jeździe. Na domiar złego, w tył auta uderzyła kolejna załoga, co przyczyniło się do uszkodzenia prawego tylnego zawieszenia.

Zasada zachwycił wszystkich

Pod wrażeniem wyczynu Sobiesława Zasady byli jednak nie tylko kibice w kraju nad Wisłą, ale także, a może przede wszystkim najlepsi kierowcy świata. Zwycięzca rajdu i wielokrotny mistrz świata, Sebastien Ogier, powiedział: – Panu Zasadzie należy się wielki szacunek. Z pewnością jest mu ciężko, ale ja na pewno nie widzę siebie na jego miejscu za 50 lat.

Słów pochwał nie krył także najmłodszy kierowca w aucie klasy WRC: Kalle Rovanpera. Fin jest młodszy od Sobiesława Zasady o 70 lat!!! – Gdy tylko dowiedziałem się o tym, pomyślałem, że to szalony pomysł. Teraz gdy naprawdę widzę, że to robi, jest to coś niesamowitego!

Niezwykle doświadczony w stawce Dani Sordo powiedział: – To wielka przyjemność móc oglądać poczynania Zasady. Zdecydował się na start w takim wieku. Śledzę jego jazdę i jestem pod ogromnym wrażeniem. To wielkie wyzwanie dla niego. Rajd jest bardzo trudny i musi uważać na siebie. Nie musi niczego udowadniać. Już w przeszłości pokazał jakim jest kierowcą. Sam start to już zwycięstwo.

Sobiesław Zasada
Sobiesław Zasada

Pozostaje dołączyć się do słów pochwał, zwłaszcza że historia światowego motorsportu została napisana na nowo wielkimi zgłoskami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News