Sauber i Alfa Romeo Racing ORLEN świętują 500 występów w Formule 1

Ekskluzywny klub 500 jest gotowy przyjąć kolejnego członka i podczas GP Turcji Sauber wraz z ekipą Alfa Romeo Racing ORLEB będzie świętował pięćsetny występ w Formule 1.

Sauber i Alfa Romeo Racing ORLEN świętują 500 występów w Formule 1
Podaj dalej

Wszystko zaczęło się w 1993 roku podczas GP RPA. Sauber zostanie czwartym zespołem, który dołączy to tak zaszczytnego grona. 500 startów w Formule 1 zaliczyli także Ferrari, McLaren i Williams. Do dziś jedynym triumfem ekipy pozostaje zwycięstwo Roberta Kubicy w GP Kanady z 2008. Wówczas Sauber współpracował z BMW.

500 start w F1 to ważny kamień milowy. Pokazuje niesamowite dziedzictwo. Dołączymy do małej grupy i będziemy towarzyszyć w niej najbardziej historycznym zespołom w tym sporcie. To pokazuje siłę naszego projektu. Jako niezależna ekipa potrafiliśmy zbudować długoterminowe projekty i jesteśmy przekonani, że najlepsze jeszcze przed nami. Byłoby miło uczcić to dobrym wynikiem, zwłaszcza po podwójnych punktach w Imoli. Zespół zyskał pewność siebie. Wiemy jednak, że mamy dużo do zrobienia, zanim będziemy w miejscu na które liczymy. Powrót do Turcji jest dla nas kolejną szansą. To kolejny tor, z którego zespoły nie mają zbyt wielu informacji i możemy to wykorzystać – mówił Fred Vasseur, szef zespołu.

Robert Kubica bolid orlen
Robert Kubica w bolidzie

Kierowcy przed GP Turcji

To będzie wyjątkowy weekend dla zespołu. 500 wyścigów to niesamowite osiągnięcie. Fakt, że tylko trzy inne zespoły zrobiły to wcześniej pokazuje, jak imponujące jest to osiągnięcie. To zespół, w którym czujesz się jak w rodzinie. Jestem pewien, że wszyscy są dumni z naszej historii. Liczymy na dobry wyścig, by świętować w najlepszy sposób. Nigdy nie ścigałem się w Turcji. To będzie dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Oglądałem nagrania z wcześniejszych wyścigów i wydaje mi się, że to świetny tor. Nie mogę się doczekać, by w piątek usiąść za kierownicą – komentował Antonio Govinazzi.

Zespół czeka na 500 wyścig, ale nie interesują mnie liczby. Jednak to duży kamień milowy, zwłaszcza dla osób, które pracują z zespołem od wielu lat. Jeśli chodzi o wyścig, to miło wrócić do Turcji. Z reguły odbywały się tu ciekawe wyścigi, więc będzie interesująco zobaczyć, jak poradzą sobie współczesne auta. Wszyscy mówią o zakręcie numer 8, ale we współczesnych czasach może on nie być tak trudny – zakończył Kimi Raikkonen.

W przeszłości w barwach Saubera poza obecnymi kierowcami i Robertem Kubicą jeździli także m.in. Charles Leclerc, Nick Heidfeld, Sergio Perez, Sebastian Vettel, Felipe Massa, Nico Hulkenberg czy Giancarlo Fisichella.

Poza zwycięstwem Roberta Kubicy w Kanadzie, kierowcy zespołu stawali na podium jeszcze 26 razy. Robert Kubica jest również jedynym kierowca Saubera, który wywalczył pole position.

Przeczytaj również