RSMP 2022 - W weekend poznamy pierwszych mistrzów!

Sezon RSMP 2022 z każdą kolejną rundą nabiera rumieńców i po ORLEN Rajdzie Polski czeka nas kolejna szutrowa batalia, która wyłoni pierwszych w tym roku mistrzów Polski. Rajd Żmudzi wskaże nam szutrowych czempionów w kraju.

RSMP 2022 – W weekend poznamy pierwszych mistrzów!
Podaj dalej

RSMP 2022 – Rajd Żmudzi nie pierwszy raz

Pierwszy raz walka na trasach Rajdu Żmudzi odbyła się w 2003 roku. Historycznymi triumfatorami zostali Rokas Lipeikis i Renatas Vaitkevicius w Mitsubishi Lancerze Evo VI. Impreza od pierwszej edycji stanowiła rundę mistrzostw Litwy. W 2014 roku była również zaliczana do mistrzostw Białorusi, a w 2016 Łotwy. Od zeszłego roku stanowi również część kalendarza RSMP.

Najlepszym polskim wynikiem może pochwalić się Aron Domżała, którego w 2019 roku pilotował Jarosław Baran. Duet korzystając ze Skody Fabii R5 został sklasyfikowany na drugim miejscu. Lepsi okazali się jedynie Vaidotas Zala i Andris Malnieks. W zeszłym roku wynik ten próbowali pobić triumfatorzy rundy RSMP: Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. W klasyfikacji generalnej znaleźli się jednak na piątej pozycji.

Czytaj też: Kajetanowicz liderem mistrzostw świata! Czy wywalczy upragniony tytuł?

Kto po pierwsze mistrzostwo?

Wprowadzenie w tym roku osobnych klasyfikacji dla rajdów asfaltowych i szutrowych sprawia, że poznamy pierwszych mistrzów Polski. W najlepszej pozycji jest Tom Kristensson, który wygrał Rajd Podlaski i był drugi na ORLEN Rajdzie Polski, co daje mu 64 punkty. Sklasyfikowani na drugim miejscu Grzegorz Grzyb i Maciej Lubiak zgromadzili 41 punktów. Na starcie nie zabraknie również reprezentantów ORLEN Team. Tym razem barw koncernu będą bronić Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel, którzy byli drudzy na Rajdzie Podlaskim.

Organizatorzy przygotowali dla zawodników czternaście odcinków specjalnych. W piątkowy wieczór i noc załogi zmierzą się z sześcioma próbami o łącznej długości 29,08 km. Ostatni z oesów rozpocznie się o 22:45 czasu polskiego. Sobota to osiem oesów o łącznej długości 84,62 km. Zwycięzców poznamy około godziny 18:00 czasu polskiego.

Przeczytaj również