Rosjanie wracają! Wszyscy się na to zgodzili!

Rosjanie wracają! Wszyscy się na to zgodzili!

Rosjanie wracają! Wszyscy się na to zgodzili!

Podaj dalej

Rosjanie, którzy po agresji na Ukrainę otrzymali przez wiele federacji sportowych zakaz występów, coraz śmielej pojawiają się w motorsportowej rywalizacji. Kolejni zawodnicy zdecydowali się pójść na współpracę z FIA i wrócą do ścigania.

Rosjanie wracają

Po wybuchu wojny w Ukrainie najgłośniej mówiło się o Nikicie Mazepinie, który stracił miejsce w ekipie Haas przez powiązania jego ojca z Wladimirem Putinem. Sponsor Rosjanina również stracił miejsce w Formule 1 i wielokrotnie zapowiadano sądową batalię.

Mazepin ostatecznie zgodził się pójść na współpracę z FIA i powróci do międzynarodowych startów. Rosjanin będzie rywalizował w Asian Le Mans Series, które może dać przepustkę do 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

– Mam nadzieję, że wraz z moimi kolegami z zespołu 99 Racing, zdobędę wspaniałe doświadczenie w sportowej rywalizacji, którą kocham – zapowiadał Mazepin.

Powrót do mistrzostw świata

Na jeszcze śmielszy krok zdecydował się były kierowca Red Bulla: Daniił Kwiat. Rosjanin zasili szeregi ekipy Prema i będzie rywalizował w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych w klasie LMP2. 28-latek przed wybuchem wojny miał w planach starty z ekipą G-Drive, ale zespół ze względu na swoje pochodzenie został zbanowany przez FIA.

– Chcę zaapelować do wszystkich federacji sportowych i MKOL, by sport był poza polityką. My, sportowcy, możemy pomóc zjednoczyć narody w nadchodzących czasach. Przeraża mnie widok konfliktu miedzy dwoma bratnimi narodami. Chcę, by moje córka i wszystkie dzieci cieszyły się cudownym światem – apelował Kwiat.

Kwiat, który zdecydował się na wypełnienie wszystkich obostrzeń, potwierdził, ze ma zgodę na starty zarówno w Europie, jak i w USA.

– Przez długi czas sytuacja była bardzo napięta, ale nieco się to uspokoiło. NASCAR dał świetny przykład i zachował się jak sport. Powinno to łączyć ludzi, a NASCAR jest doskonałym przykładem dla innych, także w Europie – komentował.

Rosyjscy sportowcy mogą startować w zawodach pod egidą FIA tylko wtedy, gdy nie będą w żaden sposób prezentować narodowych barw i podpiszą oświadczenia, w których nie popierają działań Władimira Putina.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News