Rosjanie nie mają litości. Biorą co chcą

Rosyjscy zawodnicy korzystający z KAMAZ-ów na Rajdzie Dakar nic nie robią sobie ze swoich rywali i dyrygują rywalizacją jak chcą. Na kolejnym etapie nasi sąsiedzi odnieśli triplet.

Rosjanie nie mają litości. Biorą co chcą
Podaj dalej

KAMAZ potęgą jest i basta

Śmiało można powiedzieć, że KAMAZ dzieli i rządzi na tegorocznym Rajdzie Dakar. Dziś nawet na chwilę nie oddał prowadzenia na etapie, a kibice mogli być świadkami niezwykłego pojedynku trzech kierowców. Najszybszy był Andriej Karginow, który prowadził od startu do mety, ale po przejechaniu blisko 350 kilometrów pokonał drugiego Dmitrija Sotnikowa o dziewięć sekund. 45 sekund wolniejszy od zespołowego kolegi był Eduard Nikołajew. Najlepszym z reszty był dziś Ales Loprais. Czech za kierownicą Pragi stracił już jednak ponad pięć minut. Janus van Kasteren, którego mechanikiem jest Darek Rodewald uplasował się na ósmym miejscu ze stratą ponad trzynastu minut.

A.S.O. / G.Soldano / DPPI

Na półmetku rywalizacji na czele znajduje się Dmitrij Sotnikow, który ma blisko dziesięć i pół minuty zapasu nad Eduardem Nikołajwem. Trzeci Anton Szibałow traci do lidera blisko czterdzieści minut.

Za podium trwa walka o czwarte miejsce, z której na razie zwycięsko wychodzi van Kasteren. Holender ma jednak tylko minutę i 26 sekund przewagi nad Alesem Lopraisem. Obaj kierowcy muszą też bacznie oglądać się za siebie. Straty z jednego z etapów odrabia szósty Andriej Karginow. Czwarty kierowca KAMAZA traci do Czecha ponad pół godziny.

fot. A.S.O. / G.Soldano / DPPI

Ciężarówki na wschód

Zawodnicy ciężarówek zaliczyli dzisiaj pętlę na wschód od Rijadu. Do pokonania mieli 346 kilometrów odcinka specjalnego i 214 kilometrów dojazdówki. Początek odcinka wiódł po piasku oraz szutrze, które łącznie stanowiły 82% próby. W połowie trasy zawodników czekała długa sekcja wydm, których na całej trasie było 18%. Jeśli ktoś zyskał na nich przewagę mógł kontrolować sytuację na szutrowym dojeździe do mety.

Miasto startu i mety

Rijad jest stolicą Arabii Saudyjskiej i liczy ponad pięć milionów mieszkańców. Miasto usytuowane jest u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk. Nazwę Rijad z arabskiego tłumaczy się jako „miejsce ogrodów i drzew”. Dzięki sąsiedztwu licznych uedów, które w czasie opadów napełniają się wodą, okolica od czasów antycznych jest bardzo żyznym obszarem. Warto zaznaczyć, że znajduje się w samym sercu pustynnego Półwyspu Arabskiego. Miastami partnerskimi Rijadu są Paryż, Acapulco, Charlotte i Singapur.

Dakar 2022 – Etap 6

Dakar 2022 – Wyniki po szóstym etapie

Przeczytaj również