4xKAMAZ
Dominacja rosyjskiej marki nie ma sobie równych i wydaje się, że losy zwycięstwa zawodnicy KAMAZ-a rozstrzygną miedzy sobą. Dziś najszybszy był Andriej Karginow, który przewodził stawce od startu do mety. Nie można jednak mówić o dominacji. Drugi Dmitrij Sotnikow był wolniejszy o zaledwie 38 sekund. Ponad dwie minuty stracił Eduard Nikołajew, a ponad cztery Anton Szibałow. Najszybszy „z reszty” był Ales Loprais. Czech stracił do triumfatora blisko siedem minut. Dwie minuty wolniejszy był Janus van Kasteren, którego mechanikiem jest Darek Rodewald.
Po etapie Sotnikow ma ponad dwie minuty zapasu na Nikołajewem. Karginow traci ponad osiemnaście, a Szibałow blisko 23 minuty. Darek Rodewald wraz ze swoją ekipą jest szósty.
🚚 It's @KAMAZmasterTEAM time ! #Dakar2022 pic.twitter.com/e220yFnnXg
— DAKAR RALLY (@dakar) January 3, 2022
Podróż w głąb kraju
Po pętli wokół Hail zawodnicy mieli zaliczyć pierwszą część etapu maratońskiego. Według pierwotnych planów zawodnicy mieli udać się do Al Artawiyah. Po obfitych opadach i powodzi, która pojawiła się na trasie, na szczęście udało się zachować trasę odcinka specjalnego, ale konieczne było zrezygnowanie z maratońskiego biwaku. Stawka po oesie udała się do Al Qaisumah, gdzie zgodnie z planem powinien zakończyć się trzeci etap.
– Oto pierwsze łańcuchy wydm w tej edycji imprezy. Nadadzą ton Dakarowi 2022 i zapewnią pierwszą szansę pretendentom do wysforowania się na czoło klasyfikacji generalnej. Jednak próba wygrania rywalizacji pierwszego dnia maratońskiego etapu jest ryzykowna. Po zachodzie słońca motocykliści, kierowcy i załogi będą mogli liczyć tylko na osoby wewnątrz parku serwisowego – pierwotnie opisywano drugi etap.
63% trasy stanowił piasek. Jedynie dziesięć procent przebiegało po szutrowych drogach. Pozostałe 27% to wydmy, których najwięcej znajdowało się blisko mety etapu. Zawodnicy pokonali 230 kilometrów dojazdówki i 338 kilometrów odcinka specjalnego.
Miasto startu i mety etapu
Hail to miasto w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Jest stolicą prowincji i największym miastem regionu. W 2018 roku w mieście mieszkało ponad 600 tysięcy osób. Miasto koncentruje się głównie na rolnictwie. Przoduje w produkcji zbóż, daktyli i owoców. Duży procent pszenicy produkowanej w całej Arabii Saudyjskiej pochodzi z Hail. To również ojczyzna rodziny Rashidów, historycznych rywali saudyjskiej rodziny królewskiej.
Al Artawiyah to obóz Beduinów znajdujący się na drodze między Rijadem i granicą z Kuwejtem. Miasto było jedną z pierwszych osad ruchu milicji Ikhwan Wahhabi, która pojawiła się na początku XX wieku. Konserwatywna organizacja zabraniała m.in. kobietom korzystania z publicznych studni i targowisk.