Rajd Podlaski - Historia napisała się na naszych oczach

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda w Skodzie Fabii Rally2 evo byli najszybsi w 42. Rajdzie Podlaskim, trzeciej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2023. Na drugim miejscu finiszowali Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek ze stratą 11,9 s do zwycięzców. Na najniższym stopniu podium stanęli bracia Jarosław i Marcin Szejowie, którzy trasę jedenastu odcinków specjalnych pokonali o osiemnaście sekund wolniej od Grzyba i Biniędy.

Rajd Podlaski – Historia napisała się na naszych oczach

Rajd Podlaski – Grzyb pisze historię

42. edycję Rajdu Podlaskiego rozegrano w dniach 2-3 czerwca. Trasa rajdu liczyła 531,74 km, z czego 105,3 km to dystans 11 odcinków specjalnych. 10 oesów wytyczono na szutrowych drogach Podlasia, a jedną krótką próbę na ulicach Białegostoku. Przez oba dni załogi rywalizowały przy słonecznej pogodzie i na suchej nawierzchni. Z 32 załóg, które ruszyły do rywalizacji, do mety dotarło 27 duetów.

Grzyb i Binięda objęli prowadzenie po drugim odcinku specjalnym, a następnie konsekwentnie budowali przewagę. W sobotni poranek wygrali komplet czterech oesów w pierwszej pętli etapu i odskoczyli rywalom na 12,6 s. Na czterech ostatnich oesach rajdu Grzyb także jechał bardzo równo, mądrze zarządzał tempem, by osiągnąć metę na pierwszym miejscu. Łącznie w całym rajdzie Grzyb wygrał sześć oesów, w tym finałowy, dodatkowo punktowany Power Stage. Dla dwukrotnego mistrza Polski to szesnasty triumf w rundzie RSMP, pierwszy odniesiony na szutrze. Dzięki temu wynikowi Grzyb przejął prowadzenie w punktacji mistrzostw.

Życiowy wynik braci z Ustronia

Na drugim miejscu finiszował Sylwester Płachytka, jadący po raz pierwszy z Rafałem Fiołkiem (Skoda Fabia Rally2 evo, +11,9 s). Płachytka awansował na drugą pozycję po OS 9, przeskakując braci Szejów. Kierowca z Polanicy-Zdroju wyrównał w ten sposób swój najlepszy dotychczasowy rezultat wywalczony w szutrowej rundzie RSMP, czyli drugie miejsce, które zajął w ubiegłorocznym Rajdzie Żmudzi. Wynik z 42. Rajdu Podlaskiego to już ósme podium Płachytki w zawodach zaliczanych do kalendarza RSMP. W drodze do tego sukcesu Płachytka i Fiołek zapisali na swoje konto najlepsze czasy na dwóch próbach sportowych.

Życiowy wynik wywalczyli bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5, +18,0 s), którzy ukończyli 42. Rajd Podlaski na trzecim miejscu. Dla załogi z Ustronia to pierwsze w karierze podium w klasyfikacji generalnej rundy krajowego czempionatu. Potwierdzeniem wysokiej formy Szejów były dwa oesowe triumfy wywalczone na szutrowych drogach Podlasia.

W czołowej piątce zmieścili się również Łukasz Byśkiniewicz z Danielem Siatkowskim (Skoda Fabia Rally2 evo, +31,9 s) oraz bracia Łukasz i Tomasz Kotarbowie (Citroen C3 Rally2, +32,2 s), którym do przeskoczenia na czwarte miejsce zabrakło 0,4 s.

Po trzeciej rundzie prowadzenie w mistrzostwach odzyskali Grzyb i Binięda (90 pkt). Awans z trzeciego na drugie miejsce zanotował Sylwester Płachytka (77 pkt). Dotychczasowi liderzy – Martins Sesks i Renars Francis nie startowali na Podlasiu i spadli na trzecią pozycję w tabeli cyklu. Za nimi, z taką samą liczbą punktów plasują się Byśkiniewicz i Siatkowski oraz Kołtun i Pleskot (44 pkt). Kolejną rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski będzie Valvoline Rajd Małopolski z bazą w Makowie Podhalańskim (7-8 lipca).