Rajd Finlandii ruszył na dobre! Rovanpera już straszy rywali!

Kalle Rovanpera najlepiej rozpoczął bój w domowym Rajdzie Finlandii i popisał się najlepszym rezultatem na odcinku testowym.

Kalle Rovanpera / Toyota GR Yaris Rally1 / Rajd Finlandii / WRC / 2023
Podaj dalej

Rajd Finlandii dla Fina?

Kierowca Toyoty perfekcyjnie rozpoczął rywalizację i po czterokrotnym przejechaniu odcinka Rannankyla o długości 4,48 km, przypisał sobie triumf na odcinku testowym. Fin był o 0,8 sekundy lepszy od zespołowego kolegi: Elfyna Evansa, który był oglądany na trasie trzykrotnie. Trzecim rezultatem popisał się broniący barw Hyundaia: Esapekka Lappi, który stracił do rodaka 1,1 sekundy. Czołowa piątkę uzupełnili Ott Tanak (+1,2) oraz Takamoto Katsuta (+1,4).

W stawce WRC2 najlepiej spisał się Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy dwukrotnie pokonali odcinek. W lepszym przejeździe byli o 0,4 sekundy lepsi od Adriena Fourmauxa. W WRC3 Marek Paciorkowski pilotowany przez Kamila Hellera został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu. Duet tylko raz przejechał oes.

Mówią przed startem

– Nasz domowy rajd zawsze wydaje się nieco inny niż pozostałe. Zwłaszcza dlatego, że odbywa się w naszym rodzinnym mieście. To również domowa impreza dla zespołu. Zawsze emocje są większe i czujemy ogromne wsparcie ze strony wszystkich fanów. Chcę dać z siebie wszystko i jeśli to będzie możliwe: wygrać! – zapowiadał przed startem Rovanpera.

– Jednocześnie musimy być sprytni i myśleć o mistrzostwach. Nie możemy zmarnować przewagi, którą zbudowaliśmy. Gdy w Finlandii otwierasz stawkę, nigdy nie jest łatwo dorównać prędkością do kierowców, którzy startują za nami. W zeszłym roku w piątek straciliśmy około dwadzieścia sekund. Przez resztę rajdu odrobiliśmy piętnaście sekund. Zobaczymy, co wydarzy się w tym roku – dodał.

– Rajd Finlandii to z pewnością najważniejsze wydarzenie sezonu, szczególnie dla lokalnych kierowców. Zasze cieszę się na ten rajd i nie mogę się doczekać. Nie ma to jak jazda po fińskich drogach. Jeśli potrafisz być jednością z samochodem, to nic nie równa się z radością za kierownicą. W Estonii nie byłem pełni usatysfakcjonowany, ale Finlandia nie jest dokładnie taka sama. Istnieją pewne inne cechy i ustawienia mogą się zmienić. Nasze testy w Finlandii dają nad dobrą szansę na przygotowanie się i upewnienie, że rozpoczniemy rajd z odpowiednimi ustawieniami, co jest kluczowe – komentował Elfyn Evans.

Przeczytaj również