Porażka Red Bulla! Mercedes ukrywał tempo!

Gdy wydawało się, że to kierowcy Red Bulla rozstrzygną między sobą losy pole position, ostatecznie to Mercedes utworzy pierwszy rząd w Meksyku! Pole position wywalczył Valtteri Bottas!

Porażka Red Bulla! Mercedes ukrywał tempo!
Podaj dalej

Pół godziny czerwonej flagi

Lance Stroll, który po wymianie silnika i tak będzie startował z końca stawki do jutrzejszego wyścigu, nie opanował Aston Martina na początku Q1. Kanadyjczyk rozbił samochód po wyjściu z ostatniego zakrętu. Na torze pojawiła się czerwona flaga. Pomiarowe okrążenie zdołało przejechać siedmiu kierowców. Na czele był Charles Leclerc. Przerwa w jazdach trwała blisko pół godziny. Konieczne było naprawienie band.

https://twitter.com/MatuGallardoR/status/1457078214132703237

Zaraz po wznowieniu jazd problemy dopadły Carlosa Sainza. Ferrari straciło moc i Hiszpan toczył się wolnym tempem po torze. Po konsultacji z inżynierem po zrealizowaniu instrukcji udało się ruszyć właściwym tempem.

Już na pierwszym pomiarowym okrążeniu Max Verstappen przełamał barierę 1:17 i uzyskał czas 1:16,788 . Cała reszta stawki znalazła się 0,6 sekundy za Holendrem. Drugi był Sergio Perez, trzeci Valtteri Bottas, a czwarty Lando Norris. Czołową piątkę zamykał Lewis Hamilton. Wspomnianych kierowców dzieliło zaledwie 0,115 sekundy. Antonio Giovinazzi i Kimi Raikkonen zamykali czołową dziesiątkę. Zagrożeni odpadnięciem z dalszych jazd byli Nikita Mazepin, George Russell, Lance Stroll i kierowcy Alpine, którzy nie wyjechali na tor.

Max Verstappen nie wyjechał już na koniec sesji i ostatecznie Q1 padło łupem Valtteriego Bottasa. Fin był o 0,021 sekundy szybszy od Charlesa Leclerca i o 0,061 sekundy lepszy od Maxa Verstappena. Pierre Gasly z AlphaTauri jako ostatni kierowca przełamał granice 1:17. Piąty był Sergio Perez.

Z dalszą walką w kwalifikacjach pożegnali się Fernando Alonso, Nicholas Latifi, kierowcy Haasa i Lance Stroll, który rozbił Aston Martina. Hiszpan przegrał walkę o Q2 z zespołowym kolegą: Estebanem Oconem, który po wymienia silnika i tak ruszy z końca stawki. Kimi Raikkonen znalazł się na jedenastym, a Antonio Giovinazzi na trzynastym miejscu.

Alfa zatrzymała się na Q2

W Q2 niemal wszyscy kierowcy rozpoczęli walkę na pośrednich oponach. Na miękkie postawili jedynie Yuki Tsunoda i Esteban Ocon. Po pierwszej turze okrążeń na czele znajdował się Max Verstappen. Zaledwie 0,016 sekundy tracił Lewis Hamilton. 0,472 sekundy wolniejszy był Valtteri Bottas. Charles Leclerc tracił ponad pół sekundy i miał 0,021 sekundy zapasu nad Sergio Perezem. W strefie zagrożenia odpadnięciem z dalszych jazd byli kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, Esteban Ocon, George Russell i Sebastian Vettel. Kimi Raikkonen tracił do dziesiątego Lando Norrisa ponad 0,2 sekundy.

Lewis Hamilton na pośredniej mieszance poprawił się na 1:16,474 i o 0,009 sekundy pokonał Maxa Verstappena. Holender na koniec założył miękką mieszankę, by lepiej przygotować się do Q3. Trzeci był Yuki Tsunoda. Z jazdami ostatecznie pożegnali się Sebastian Vettel, Kimi Raikkonen, George Russell, Antonio Giovinazzi i Esteban Ocon. Russell po wymianie skrzyni biegów zostanie przesunięty o pięć pozycji na starcie. Włoch wypad z toru na ostatnim okrążeniu i delikatnie uderzył w bandy. Na chwilę wywieszono żółte flagi.

Sensacja w Q3!

Po pierwszej turze przejazdów w Q3 na czele znajdował się Valtteri Bottas. Fin jako pierwszy przełamał barierę 1:16! Kierowca Mercedesa uzyskał czas 1:15,875. Drugi był Lewis Hamilton, który tracił 0,145 sekundy. Max Verstappen był słabszy o 0,350 sekundy, a Sergio Perez tracił 0,467 sekundy. Mniej niż sekundę tracili jeszcze Pierre Gasly i Charles Leclerc.

Pod koniec sesji nikt z czołówki nie poprawił swojego rezultatu. Pierwszy rząd utworzą Valtteri Bottas i Lewis Hamilton. Z drugiego wystartują Max Verstappen i Sergio Perez. Piąty był Pierre Gasly, a szósty Carlos Sainz. Stawkę uzupełnili Daniel Ricciardo, Charles Leclerc, Yuki Tsunoda i Lando Norris.

GP Meksyku – Kwalifikacje – Wyniki

Przeczytaj również