Ponad 110 km/h po pustyni! Zawrotne tempo motocyklistów na Dakarze

Ponad 110 km/h po pustyni! Zawrotne tempo motocyklistów na Dakarze

maciej giemza dakar 2022 pkn orlen orlen team 1

Podaj dalej

Joan Barreda Bort popisał się najlepszym czasem na najdłuższym odcinku specjalnym tegorocznego Rajdu Dakar. 465 kilometrów Hiszpan pokonał w nieco ponad cztery godziny!

Najdłuższa droga do stolicy

Zawodnicy mierzyli się dziś z drogą wiodącą z Al Qaisumah do stolicy Arabii Saudyjskiej: Rijadu. Na trasie wyznaczono najdłuższy w tegorocznej edycji odcinek, który mierzył 465 kilometrów. Próba składała się głównie z dróg szutrowych, które stanowił 79%. W 3/4 odcinka organizatorzy jednak przygotowali zmagania na piasku i wydmach, które stanowiły odpowiednio siedem i dwanaście procent trasy. Pozostałe dwa procenty to dno wyschniętego jeziora. Dodatkowo do pokonania były 242 kilometry dojazdówki.

Średnia ponad 110 km/h

Dzisiejszy etap wymagał od zawodników niesamowitej koncentracji, zwłaszcza że średnia prędkość zwycięzcy wyniosła aż 113,37 km/h! Barreda Bort od początku rywalizacji znajdował się w czołówce klasyfikacji. Z pewnością pomogła w tym nieco dalsza pozycja startowa i ślady innych zawodników. Hiszpan do 120 kilometra znajdował się na drugiej pozycji, ale od kolejnego punktu pomiaru czasu wysunął się na prowadzenie, którego nie oddał aż do mety.

Na drugim miejscu sklasyfikowano Pablo Quintanillę, który był słabszy od triumfatora o cztery minuty i 37 sekund. Chilijczyk przez cały czas trwania odcinka nie wypadł z czołowej trójki. Etapowe podium uzupełnił Danilo Petrucci. Włoch stracił blisko siedem minut. Większe straty ponieśli otwierający stawkę zawodnicy. Wczorajszy triumfator: Joaquim Rodrigues był dopiero w czwartej dziesiątce ze stratą ponad pół godziny.

Liderem rywalizacji pozostał Sam Sunderland, który do dzisiejszego zwycięzcy stracił ponad dziesięć minut. Brytyjczyk ma trzy minuty zapasu nad Matthiasem Walknerem i blisko pięć minut przewagi nad Adrienem van Beverenem. Dzisiejszy etapowy triumfator jest szósty ze stratą nieco ponad trzynastu minut.

Maciej Giemza i Konrad Dąbrowski zostali sklasyfikowani dzisiaj w czwartej i piątej dziesiątce. Szybszy był drugi z motocyklistów, który do najlepszego stracił ponad 28 minut. Reprezentant ORLEN Team był 33 minuty i 3 sekundy za triumfatorem. Po czterech etapach Giemza jest 33 ze stratą ponad godziny i 47 minut. Dąbrowski zajmuje 37 miejsce. Do rodaka traci ponad 16 minut.

Dakar 2022 – Etap 4

Dakar 2022 – Wyniki po czterech etapach

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News