Polak został mistrzem świata! Rośnie nam drugi Kubica!

Maciej Gładysz, który w tym roku bezpardonowo walczył w WSK Super Master Series, która uznawana jest za najmocniejsza ligę kartingową świata, wywalczył w miniony weekend mistrzostwo!

Młody reprezentant ORLEN Team rywalizował w klasie Academy Trophy i już pierwszego dnia pokazał mistrzowskie aspiracje. W piątkowych treningach uzyskiwał piąte rezultaty w stawce 41 kierowców. Była to jednak dopiero zapowiedź świetnych kwalifikacji. Gładysz w swojej grupie wywalczył drugi czas. Lepszy o zaledwie 0,084 sekundy był Duńczyk David Walther. Po połączeniu obu grup kwalifikacyjnych Polak był trzeci.

Drugi dzień stał pod znakiem biegów kwalifikacyjnych w których Gładysz kontynuował dobrą passę. W pierwszym biegu musiał uznać wyższość jedynie Singapurczyka Diona Gowdona, który był lepszy o 0,084 sekundy. W drugim biegu wywalczył trzecie miejsce, za Duńczykiem Davidem Waltherem i Ukraińcem Oleksandrem Bondarevem.

Biegi kwalifikacyjne dokończono trzeciego dnia rywalizacji i w swoim Gładysz był najlepszy. Po zsumowaniu wszystkich punktów dało to Polakowi drugie pole startowe do wyścigu głównego. Lepszy, dzięki większej liczbie triumfów był Singapurczyk Gowda.

W finale Polak toczył zacięty bój z Duńczykiem Waltherem, z którym walczył na ułamki sekund. Ostatecznie na mecie obu kierowców dzieliło zaledwie 0,425 sekundy, ale obaj mieli powody do zadowolenia. Duńczyk z wygranego wyścigu i wicemistrzostwa, a Polak z mistrzostwa świata. Trzeci na mecie Leo Robinson stracił już ponad osiem sekund.

Jaki to był wspaniały dzień! Cieszę się, że jestem nowym zwycięzcą FIA Akademii Trophy! Pierwszym polskim kierowcą, który wygrał te mistrzostwa! To był dla mnie niesamowity weekend w Kristianstad. Rozpocząłem finał z P2 i po walce ukończyłem wyścig na tym samym miejscu, zdobywając wystarczającą liczbę punktów, aby wygrać mistrzostwo! Bardzo się cieszę i dziękuje mojemu mechanikowi Dennisowi, trenerowi Dan, mojej rodzinie, PZM za nominacje, Orlenowi i wszystkim moim sponsorom za wsparcie! – mówił na koniec kierowca ORLEN Team.