Polak z najlepszym wynikiem w tym roku. W czołówce walka na sekundy

Toby Price okazał się najlepszym motocyklistą na piątym etapie Rajdu Dakar. Ze świetnej strony pokazał się Maciej Giemza, który uzyskał najlepszy w tym roku wynik.

Polak z najlepszym wynikiem w tym roku. W czołówce walka na sekundy
Podaj dalej

Atak na koniec etapu

Toby Price od początku etapu znajdował się w czołówce klasyfikacji próby. Na poszczególnych pomiarach czasu plasował się na wirtualnym podium. jedynie na 81 kilometrze był piąty. Australijczyk świetnie przejechał finałową sekcję odcinka, gdzie wysunął się na prowadzenie i drugiego Danilo Petrucciego pokonał o cztery minuty i czternaście sekund. Włoch tak samo jak Australijczyk świetnie spisał się w końcówce próby.

Za motocyklistą KTM-a było niezwykle ciasno. Dwie sekundy wolniejszy był Ross Branch, a kolejne trzy sekundy stracił Jose Ignacio Cornejo Florimo. Czołową piątkę ze stratą blisko sześciu minut uzupełnił Ricky Brabec. Do 259 kilometra odcinka świetnie radził sobie Daniel Sanders, który przewodził do tego miejsca stawce od startu rywalizacji. W końcówce stracił jednak ponad trzynaście minut.

Fotel lidera utrzymał Sam Sunderland, który dziś był o ponad dwanaście minut wolniejszy od triumfatora odcinka. Brytyjczyk ma blisko dwie i pół minuty przewagi nad Matthiasem Walknerem. Trzeci jest Adrien van Beveren, który traci sześć minut bez jednej sekundy.

Giemza z najlepszym wynikiem w tym roku

Maciej Giemza zaliczył dziś najlepszy etap w tegorocznej edycji imprezy i wywalczył piętnaste miejsce. Do najszybszego stracił trzynaście minut i 16 sekund. Polak świetnie przejechał pierwszy fragment wydm, na którym był o ponad minutę szybszy od Toby’ego Price’a. Konrad Dąbrowski był dziś wolniejszy od triumfatora etapu o 22 minuty i 19 sekund.

Zawodnik ORLEN Team w klasyfikacji generalnej jest 32 ze stratą ponad godziny i 48 minut do najlepszego. Konrad Dąbrowski jest wolniejszy od lidera o blisko dwie godziny i piętnaście minut.

Motocykle na wschód

Motocykliści zaliczyli dzisiaj pętlę na wschód od Rijadu. Do pokonania mieli 346 kilometrów odcinka specjalnego i 214 kilometrów dojazdówki. Początek odcinka wiódł po piasku oraz szutrze, które łącznie stanowiły 82% próby. W połowie trasy zawodników czekała długa sekcja wydm, których na całej trasie było 18%. Jeśli ktoś zyskał na nich przewagę mógł kontrolować sytuację na szutrowym dojeździe do mety.

Miasto startu i mety

Rijad jest stolicą Arabii Saudyjskiej i liczy ponad pięć milionów mieszkańców. Miasto usytuowane jest u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk. Nazwę Rijad z arabskiego tłumaczy się jako „miejsce ogrodów i drzew”. Dzięki sąsiedztwu licznych uedów, które w czasie opadów napełniają się wodą, okolica od czasów antycznych jest bardzo żyznym obszarem. Warto zaznaczyć, że znajduje się w samym sercu pustynnego Półwyspu Arabskiego. Miastami partnerskimi Rijadu są Paryż, Acapulco, Charlotte i Singapur.

Dakar 2022 – Etap 5

Dakar 2022 – Wyniki po piątym etapie

Przeczytaj również