Polak wywalczył upragnione podium. Czekał na nie pięć lat!

Polak wywalczył upragnione podium. Czekał na nie pięć lat!

Polak wywalczył upragnione podium. Czekał na nie pięć lat!

Podaj dalej

Kamil Wiśniewski został trzecim Polakiem, który za kierownicą quada wywalczył miejsce na podium Rajdu Dakar. Dla zawodnika ORLEN Team to życiowy wynik. Najlepszy był Alexandre Giroud.

Sprint na koniec

Na koniec batalii zawodnicy domknęli pętlę wokół Arabii Saudyjskiej. Trasa ostatniego etapu poprowadziła z Biszy, która gościła stawkę imprezy przez trzy dni, do Dżuddy. Odcinek specjalny mierzył „tylko” 164 kilometry. Nie licząc prologu to najkrótsza próba tegorocznej rywalizacji. Dojazdówki liczyły 516 kilometrów. 27% odcinka pokryte było piaskiem. Pozostałe 73% to drogi szutrowe.

Na ostatniej próbie rywalizacji najlepszy był Francoscio Moreno, który odparł ostatni atak Kamila Wiśniewskiego. Obu zawodników na mecie etapu dzieliły dwie minuty i 43 sekundy. Podium skompletował Marcelo Medeiros, który stracił blisko osiem minut. Zajmujący pewną pozycję lidera przed finałem rywalizacji: Alexandre Giroud postawił sobie dziś jeden cel: dojechać do mety. Na niej był słabszy od triumfatora próby o ponad dwadzieścia minut.

Jazda zgodna z planem

Kamil Wiśniewski od początku rajdu sumiennie realizował założony przed startem plan, który doprowadził go do miejsca na podium. Dla zawodnika ORLEN Team to najlepszy wynik w karierze i jeśli przywiązywać się do statystyk za rok powinien być drugi, a za dwa lata pierwszy. W zeszłym roku Polak był czwarty, dwa lata temu piąty, a w 2019 roku szósty. Do triumfatora w tym roku zabrakło blisko dwóch i pół godziny, a do drugiego miejsca zaledwie 6 minut i 14 sekund. Warto zaznaczyć, że do czasu Polaka została dodana piętnastominutowa kara za wymianę silnika.

Najlepszy w tym roku okazał się Alexandre Giroud. Dla Francuza to również pierwsze podium w karierze. W pierwszych dwóch startach był jedenasty, a w 2019 roku czwarty. W 2020 i 2021 roku musiał wycofać się przed zakończeniem rywalizacji. Na drugim miejscu sklasyfikowano Francisco Morena, dla którego był to debiut w imprezie.

Dakar 2022 – Etap 12

Dakar 2022 – Nieoficjalne wyniki końcowe

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News