ORLEN Rajd Polski odkrywa pierwsze karty

ORLEN Rajd Polski odkrywa pierwsze karty

ORLEN Rajd Polski odkrywa pierwsze karty

Podaj dalej

Nieco ponad dwa miesiące dzielą nas od startu ORLEN Rajdu Polski, który w tym roku stanowi czwartą rundę mistrzostw Europy oraz trzecią mistrzostw Polski. Organizatorzy imprezy zaplanowanej w dniach 10-12 czerwca zdradzili pierwsze szczegóły.

Harmonogram ujrzał światło dzienne

Wydarzenie z bazą w Mikołajkach, które goszczą imprezę od 2005 roku, rozpocznie się w piątek, 10 czerwca w centrum miasta. Na 17:00 zaplanowano oficjalny start przed którym załogi będą miały ostatnie chwile na przygotowania na odcinku testowym oraz powalczą o pozycje startowe na odcinku kwalifikacyjnym. Dobrze znaną z ostatnich lat próbę Tałty zastąpi odcinek Gmina Mrągowa. W piątkowy wieczór zawodnicy pojawią się także na dobrze znamy torze Mikołajki Arena.

Na sobotę organizatorzy przygotują trzy powtarzane odcinki specjalne. Pętlę stworzą próby Krzywe, Wojnasy i Wieliczki. Dzień zakończy kolejny przejazd suoperoesu na torze w Mikołajkach.

Podobnie jak w sobotę właściwą rywalizację w niedziele utworzą trzy powtarzane próby. Tym razem zawodnicy zmierzą się z odcinkami Mikołajki Max, Świętajno i Miłki. Ostatnia z prób dodatkowo będzie stanowiła Power Stage, który od tego roku obowiązuje również w mistrzostwach Europy. Ceremonię mety zaplanowano w centrum Mikołajek o 17:45.

Liczby ORLEN Rajdu Polski

Odcinki specjalne mają mierzyć łącznie 188 kilometrów, a cała trasa rajdu to dystans 853 kilometrów. W porównaniu z zeszłoroczną edycją dwa odcinki pozostają bez zmian. Załogi będą mogły skorzystać z notatek z prób Mikołajki Arena i Mikołajki Max. Odcinek Krzywe w większości nigdy nie był wykorzystywany i stanowi nowe wyzwanie dla zawodników. 30% całej trasy jest zmodyfikowane lub zmienione.

Rekordzistą Rajdu Polski jest Sobiesław Zasada, który wygrywał czterokrotnie i dziewięć razy stał na podium. Po trzy triumfy mają Robert Droogmans, Krzysztof Hołowczyc, Kajetan Kajetanowicz i Antonio Zanini. W zeszłym roku najszybszy był Aleksiej Łukjaniuk, który okazał się lepszy od Andreasa Mikkelsena i kierowcy ORLEN Team: Mikołaja Marczyka, który wygrał rywalizację w krajowej stawce.

Miko Marczyk Szymon Gospodarczyk Skoda Fabia Rally2 Rajd Polski ORLEN Team fia erc rsmp

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News