Ogier wygrywa, Toyota z tytuł, ORLEN Team powalczy w Japonii

Sebastien Ogier, pilotowany przez Benjamina Veillasa, podczas niedzielnych odcinków Rajdu Katalonii utrzymał wypracowaną nad rywalami przewagę i wygrał hiszpańską rundę WRC. Toyota świętuje tytuł wśród producentów.

Perfekcja Ogiera

Kierowca Toyoty na mecie okazał się o 16,4 sekundy lepszy od Thierry’ego Neuvilla. Najniższy stopień podium wywalczył Kalle Rovanpera (+34,5), co pozwoliło Toyocie przypieczętować tytuł mistrzowski wśród producentów.

Dla Francuza to 55 zwycięstwo w mistrzostwach świata, pierwsze od zeszłorocznego Rajdu Monzy. W czołowej trójce pojawiał się już 94 razy. Thierry Neuville pojawił się w czołowej trójce 54 raz, a Kalle Rovanpera trzynasty. W klasyfikacji wszech czasów Belg wskoczył na dziewiąte miejsce wyrównując rezultat Carlosa Sainza. Rovanpera może pochwalić się wynikiem jak Per Eklund, Jean-Pierre Nicolas i Kris Meeke. Toyota ma w swoim dorobku już 222 podia, Hyundai 98.

Hyundai walczył do końca

Za czołową trójką sklasyfikowano dwóch kierowców Hyundaia: Otta Tanak (+44,0) i Daniego Sordo (+1:16,5). Drugą piątkę otworzył Elfyn Evans (+1:51,1), który był lepszy od Takamoto Katsuty (+2:19,1). Z obozu M-Sportu najlepiej spisał się Adrien Fourmaux (+2:38,4). Za Francuzem znaleźli się jego zespołowi koledzy: Craig Breen (+2:43,0) i Pierre-Louis Loubet (+3:25,1). Ford wydłużył w ten sposób passę zdobyczy punktowych z rzędu do 280.

ORLEN Team powalczy w Japonii

Niezwykle silna i wyrównana stawka WRC2 sprawiła, że Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak będą musieli powalczyć w Japonii o upragnione mistrzostwo. W Hiszpanii zakończyli zmagania na szóstej pozycji. Najlepszy okazał się Teemu Suninen, który zostawił za sobą Yohana Rossela. Podium skompletował Nikołaj Griazin.

Najgroźniejszy dla Polaka w walce o końcowy triumf Emil Lindholm był czwarty i dodatkowo wywalczył trzy bonusowe punkty za Power stage. Piąty był Jari Huttunen, a szósty wspomniany Kajetanowicz.

W klasyfikacji sezonu na czele pozostał Andreas Mikkelsen, który może liczyć jedynie na pecha rywali. Norweg ma 109 punktów, o pięć więcej od Kajetana Kajetanowicz i Emila Lindholma, którzy powalczą w Japonii. Czwarty Yohan Rossel, który zakończył sezon ma 98 punktów.

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk wywalczyli dziesiąte miejsce i do klasyfikacji sezonu zapisali jeden punkt. W stawce juniorów wywalczyli szóste miejsce.