Ogier pokazuje klasę. Rosjanin wygrywa w WRC2

Ogier pokazuje klasę. Rosjanin wygrywa w WRC2

Ogier pokazuje klasę. Rosjanin wygrywa w WRC2

Podaj dalej

Sebastien Ogier kolejny raz udowodnił, ze jest niesamowitym kierowcą i rozpoczął sezon mistrzostw świata od zwycięstwa w Rajdzie Monte Carlo. W WRC2 najlepszy był Nikołaj Griazin.

Ogier w innej lidze

Realizujący od zeszłego roku ograniczony program startów Sebastien Ogier, kolejny raz pokazał, że na trasach Rajdu Monte Carlo czuje się jak ryba w wodzie. Po zeszłorocznym kapciu i drugim miejscu, w tym roku Francuz nie dał wydrzeć sobie triumfu, mimo ataków zespołowego kolegi. Na mecie Kalle Rovanpera stracił do wielokrotnego mistrza świata 18,8 sekundy. Podium uzupełnił najszybszy z obozu Hyundaia: Thierry Neuville (+44,7).

Ogier wygrywając Rajdu Monte Carlo został samodzielnym rekordzistą imprezy. Najlepszy był dziewięć razy i dwanaście razy pojawiał się w czołowej trójce. Ponadto świętuje 56 triumf w karierze, a Toyota cieszy się z 77 zwycięstwa. W klasyfikacji miejsc na podium Francuzowi brakuje już tylko dwóch do drugiego Carlosa Sainza.

Kalle Rovanpera wyrównał osiągnięcie Francoisa Delecoura i dziewiętnasty raz stanął na podium. Toyota zatrzymała licznik wizyt w czołowej trójce na 225, a Hyundai na 101. Thierry Neuville w klasyfikacji wszech czasów zrównał się z ósmym Markku Alenem (56 miejsc w czołowej trójce).

Kto za podium? Kto najlepszy w WRC2?

Na czwartym miejscu znalazł się trzeci kierowca Toyoty: Elfyn Evans. Brytyjczykowi do podium brakło 27,7 sekundy. Czołową piątkę zamknął debiutujący za kierownicą Forda Pumy Rally1: Ott Tanak (+2:34,9). Estończyk był bliski zgarnięcia kompletu punktów za Power Stage, ale lepszy o 0,6 sekundy okazał się Kalle Rovanpera. Szósty był Takamoto Katsuta, a siódmy Dani Sordo.

W WRC2 najlepszy okazał się Nikołaj Griazin, który zwełnił nowej Skodzie Fabii RS Rally2 pierwszy triumf. Rosjanin, który dostosował się do wszystkich obostrzeń światowej federacji mógł wziąć udział w imprezie bez reprezentowania narodowych barw. Drugiego Yohana Rossela zdołał pokonać jednak o zaledwie 4,4 sekundy. Podium z ponad minutą straty uzupełnił Pepe Lopez.

Mówią na mecie

Sebastien Ogier: – To coś wielkiego! Uwielbiam ten rajd. marzyłem o nim od początku i cieszę się też z sukcesu Vincenta. Dla mnie to miłe, ale dla niego było marzeniem odnieść tutaj swój pierwszy triumf. Nadal musimy cieszyć się chwilami, dlatego tu jesteśmy i odnosimy kilka takich zwycięstw. Nie da się określić wartości triumfu w Monte.

Kalle Rovanpera: – Było dobrze. Myślę, ze możemy być całkiem zadowoleni z drugiego miejsca. W czwartek i piątek miałem sporo do czyszczenia drogi. Więcej niż się spodziewałem. Gdy mieliśmy takie same warunki jak wszyscy, mieliśmy podobne tempo.

Thierry Neuville: – Dałem z siebie wszystko, ale przez cały weekend mieliśmy dużo większe zużycie ogumienia niż inni. Brakuje też nam prędkości. Nawet, gdy w niektórych partiach podejmujemy ryzyko, nie możemy dorównać innym. Musieliśmy zachować rozsądek. Utrzymywaliśmy samochód na drodze i dowieźliśmy do mety. Teraz czekamy na Szwecję.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News