Nowa Skoda zadebiutuje przy polskiej granicy!

Nowa Skoda, a dokładniej model Fabia RS Rally2, zadebiutuje już w przyszłym tygodniu tuż obok polskiej granicy. Andreas Mikkelsen poprowadzi nową konstrukcję czeskiej marki na Rajdzie Łużyc.

Nowa Skoda zadebiutuje przy polskiej granicy!
Podaj dalej

Skoda Fabia RS Rally2

Fabia RS Rally2 jest zupełnie nową konstrukcją, która ma rywalizować i dominować w klasie Rally2. Maszyna przygotowana od podstaw korzystając z dotychczas zdobytych doświadczeń inżynierów z Mladej Boleslav była testowana przez Andreasa Mikkelsena, Krisa Meeke’a, Jana Kopecky’ego i Emila Lindholma.

Samochód został zaprezentowany w czerwcu i miał zadebiutować w sierpniowym Rajdzie Finlandii. Problemy produkcyjne zmusiły jednak Skodę do zweryfikowania swoich planów. We wrześniu szef Skoda Motorsport zasugerował w mediach, że debiut może nastąpić w jednym z czeskich lub niemieckich rajdów. Pod uwagę brano również rajd we Włoszech.

Toksport na pomoc

Jako pierwszy nową Skodę odebrała stajnia Toksport, która obsługiwała na trasach mistrzostw świata m.in. Andreasa Mikkelsena. Norweg zaprezentuje nową konstrukcję podczas Rajdu Łużyc, który jest niezwykle popularny również wśród polskich kibiców.

– Rajd będzie dla mnie zupełnie nowy. Na filmikach widziałem, że odcinki są dość szybkie. W niektórych miejscach powstają głębokie koleiny. Drugie przejazdy prób będą dość trudne. Rajd powinien sprawić, że debiut Skody Fabii RS Rally2 będzie prawdziwym wyzwaniem – komentował Andreas Mikkelsen.

Baza imprezy znajduje się w niemieckim Boxbergu, który zlokalizowany jest 30 kilometrów od naszej zachodniej granicy. W tym roku organizatorzy przygotowali dziesięć odcinków specjalnych o łącznej długości 145,46 km. Piątego listopada zawodnicy najpierw dwukrotnie zmierzą się z odcinkami Mulkwitz (9,18 km) i Sprey (16,58 km). Środek imprezy wyznaczy dwukrotny przejazd próby Barwalder See (13,00 km). Losy imprezy rozstrzygną się na dwóch przejazdach odcinków Nochten (10,08 km) oraz najdłuższej próby rajdu: Reichwalde. Ostatni z oesów mierzy 23,94 km.

Skoda dobrze wspomina występy w Rajdzie Łużyc. Kierowcy prowadzący czeską konstrukcję wygrywali dziesięciokrotnie. Trzy triumfy ma model Fabia Rally2 evo, dwa Fabia R5 oraz Octavia Evo2 WRC i po jednym Fabia S2000, Fabia WRC i Octavia WRC.

Przeczytaj również