Od czego się zaczęło?
Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych powołał do życia minister przemysłu chemicznego: Antoni Radliński 16 grudnia 1961 roku. Pierwszym dyrektorem fabryki został Władysław Leonhard, którego przeniesiono z Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil w Poznaniu.
Pierwsze ogumienie zjechało z taśmy produkcyjnej 16 sierpnia 1967 roku. Co ciekawsze zakłady oficjalnie rozpoczęły działalność później. Ówczesny I Sekretarz KC PZPR: Władysław Gomułka dokonał uroczystego otwarcia 28 października 1967 roku. Nie trzeba było długo czekać na pierwsze sukcesy i już w 1969 roku wyprodukowano milion opon.
Czas zmian
Po zmianach ustrojowych w 1992 roku powstała spółka Stomil-Olsztyn, a dwa lata później zaprezentowano nowe opony marki Kormoran. Kluczowy był jednak rok 1995. Drugiego grudnia ówczesny dyrektor zarządzający Grupy Michelin Francois Michelin oraz Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek podpisali umowę prywatyzacyjną. Na jej mocy marka stała się większościowym akcjonariuszem. Od tego momentu fabryki były rozbudowywane i usprawniano procesy pracy, by dziś były jednymi z najlepszych na świecie.
Michelin w Olsztynie – jedna z najlepszych fabryk świata
Polska fabryka korzysta z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie procesów. Powierzchnia zakładu wynosi 187 hektarów. Największa fabryka opon w Polsce dziennie produkuje 35 tysięcy opon, co w skali roku daje około 11 milionów!
Czytaj też: Praca marzeń? Zobacz jak pracują kierowcy testowi Michelina [VIDEO]
W Olsztynie produkowane są przeróżne opony. Od tych używanych w autach osobowych, przez 4×4, dostawcze, ciężarowe po te przeznaczone dla maszyn rolniczych. Fabryka wytwarza także półprodukty. Do zakłądu należy także potężne centrum logistyczne. Powierzchnia 90 tysięcy metrów kwadratowych sprawia, że jest jednym z największych należących do Michelina i największym w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie w Olsztynie pracuje ponad pięć tysięcy osób.