Mercedes bojkotuje, FIA wydaje oświadczenie

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, które wczoraj obiegły świat, Mercedes przynajmniej częściowo zbojkotował galę FIA. Marka nie podstawiła swoich mistrzowskich aut na oficjalną sesję fotograficzną.

Mercedes bojkotuje, FIA wydaje oświadczenie
Podaj dalej

Mercedes walczy o zwycięstwo

Po zamieszaniu związanym z ostatnimi okrążeniami Grand Prix Abu Zabi, Mercedes nadal walczy o to, by Lewis Hamilton został mistrzem świata. Po wyścigu niemiecka marka od razu złożyła protesty, które zostały odrzucone. Następnie zapowiedziano odwołanie w międzynarodowym sądzie apelacyjnym. Do tego doszedł bojkot oficjalnej gali FIA. Wczoraj nieoficjalne informacje mówiły, że niemiecki producent nie wystawi swoich mistrzowskich aut, które były najlepsze wśród konstruktorów F1 oraz w Formule E. Pewne już jest, że nie pojawiły się ona na oficjalnej sesji fotograficznej.

f1 formuła 1 verstappen hamilton

Na zdjęciu promującym galę możemy dostrzec jedynie dwie Toyoty, które był najlepsze w rajdowych i długodystansowych mistrzostwach świata. Znajduje się na nim także mistrzowski gokart z sezonu 2021 oraz rallycrossowe Audi.

FIA wydała oświadczenie

Chcąc załagodzić nieco sytuację FIA postanowiła wydać oświadczenie dotyczące działań sędziów podczas ostatniej rundy sezonu Formuły 1 2021.

W niedzielę zakończył się kolejny sezon mistrzostw świata F1. Uznanie należy się uczestniczącym kierowcom i zespołom. FIA gratuluje wszystkim występów w tym roku. To była twarda walka, a na każdym Grand Prix zaprezentowano najlepsze zawody. Świat z niecierpliwością obserwował każdy wyścig, wiedząc, że ostatecznie zwycięzca może być tylko jeden. Pod tym względem wielu chwaliło Maxa Verstappena za jego zwycięstwa, a Lewisa Hamiltona za niezwykłą wydajność i sportową postawę po zakończeniu sezonu – czytamy we wstępie.

GP Abu Zabi 2021 wywołało wiele reakcji ze strony społeczności F1 i ogólnie sportów motorowych, a także opinii publicznej. Podstawowym obowiązkiem FIA podczas każdej imprezy jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich zaangażowanych osób oraz uczciwości sportu. Okoliczności związane z użyciem samochodu bezpieczeństwa po incydencie z kierownicą Nicholasem Latifim oraz związana z tym komunikacja między ekipą dyrektora wyścigowego a zespołami wywołały w szczególności poważne nieporozumienia i reakcje ze strony zespołów, kierowców i fanów. Kłótnie obecnie psują wizerunek mistrzostw i należytego uczczenia pierwszego tytułu mistrza świata kierowców wywalczonego przez Maxa Verstappena oraz ósmego z rzędu tytułu mistrzowskiego konstruktorów wywalczonego przez Mercedesa.

– Po przedstawieniu raportu dotyczącego sekwencji wydarzeń, które miały miejsce po incydencie na 53. okrążeniu Grand Prix i w ciągłym dążeniu do poprawy, prezydent FIA zaproponował Światowej Radzie Sportów Motorowych przeprowadzenie szczegółowej analizy wyjaśniającej na przyszłość wszystkim zainteresowanym stronom jaka sytuacja miała miejsce. Sprawa zostanie omówiona i zaadresowana do wszystkich zespołów i kierowców, w celu wyciągnięcia wniosków i zapewnienia uczestnikom, mediom i kibicom jasności w zakresie obowiązujących przepisów, by zachować konkurencyjny charakter sportu przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa kierowców i sędziów. Nie tylko Formuła 1 może skorzystać na tej analizie, ale także, ogólniej, wszystkie inne mistrzostwa FIA na torach.

f1 formuła 1 max verstappen lewis hamilton

– Po prezentacji i szerokiej dyskusji Rada Światowa postanowiła jednogłośnie poprzeć propozycję prezydenta. FIA dołoży zatem wszelkich starań, by wprowadzić w ruch w ramach zarządzania Formułą 1 i zaproponuje Komisji Formuł udzielenie jasnego mandatu do badań i propozycji dla Sportowego Komitetu Doradczego, przy wsparciu kierowców F1, tak by wszelkie zidentyfikowane istotne informacje zwrotne i wnioski zostały wyciągnięte przed startem sezonu 2022.

Przeczytaj również