Mercedes bojkotuje, FIA wydaje oświadczenie

Mercedes bojkotuje, FIA wydaje oświadczenie

Mercedes bojkotuje, FIA wydaje oświadczenie

Podaj dalej

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, które wczoraj obiegły świat, Mercedes przynajmniej częściowo zbojkotował galę FIA. Marka nie podstawiła swoich mistrzowskich aut na oficjalną sesję fotograficzną.

Mercedes walczy o zwycięstwo

Po zamieszaniu związanym z ostatnimi okrążeniami Grand Prix Abu Zabi, Mercedes nadal walczy o to, by Lewis Hamilton został mistrzem świata. Po wyścigu niemiecka marka od razu złożyła protesty, które zostały odrzucone. Następnie zapowiedziano odwołanie w międzynarodowym sądzie apelacyjnym. Do tego doszedł bojkot oficjalnej gali FIA. Wczoraj nieoficjalne informacje mówiły, że niemiecki producent nie wystawi swoich mistrzowskich aut, które były najlepsze wśród konstruktorów F1 oraz w Formule E. Pewne już jest, że nie pojawiły się ona na oficjalnej sesji fotograficznej.

f1 formuła 1 verstappen hamilton

Na zdjęciu promującym galę możemy dostrzec jedynie dwie Toyoty, które był najlepsze w rajdowych i długodystansowych mistrzostwach świata. Znajduje się na nim także mistrzowski gokart z sezonu 2021 oraz rallycrossowe Audi.

FIA wydała oświadczenie

Chcąc załagodzić nieco sytuację FIA postanowiła wydać oświadczenie dotyczące działań sędziów podczas ostatniej rundy sezonu Formuły 1 2021.

W niedzielę zakończył się kolejny sezon mistrzostw świata F1. Uznanie należy się uczestniczącym kierowcom i zespołom. FIA gratuluje wszystkim występów w tym roku. To była twarda walka, a na każdym Grand Prix zaprezentowano najlepsze zawody. Świat z niecierpliwością obserwował każdy wyścig, wiedząc, że ostatecznie zwycięzca może być tylko jeden. Pod tym względem wielu chwaliło Maxa Verstappena za jego zwycięstwa, a Lewisa Hamiltona za niezwykłą wydajność i sportową postawę po zakończeniu sezonu – czytamy we wstępie.

GP Abu Zabi 2021 wywołało wiele reakcji ze strony społeczności F1 i ogólnie sportów motorowych, a także opinii publicznej. Podstawowym obowiązkiem FIA podczas każdej imprezy jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich zaangażowanych osób oraz uczciwości sportu. Okoliczności związane z użyciem samochodu bezpieczeństwa po incydencie z kierownicą Nicholasem Latifim oraz związana z tym komunikacja między ekipą dyrektora wyścigowego a zespołami wywołały w szczególności poważne nieporozumienia i reakcje ze strony zespołów, kierowców i fanów. Kłótnie obecnie psują wizerunek mistrzostw i należytego uczczenia pierwszego tytułu mistrza świata kierowców wywalczonego przez Maxa Verstappena oraz ósmego z rzędu tytułu mistrzowskiego konstruktorów wywalczonego przez Mercedesa.

– Po przedstawieniu raportu dotyczącego sekwencji wydarzeń, które miały miejsce po incydencie na 53. okrążeniu Grand Prix i w ciągłym dążeniu do poprawy, prezydent FIA zaproponował Światowej Radzie Sportów Motorowych przeprowadzenie szczegółowej analizy wyjaśniającej na przyszłość wszystkim zainteresowanym stronom jaka sytuacja miała miejsce. Sprawa zostanie omówiona i zaadresowana do wszystkich zespołów i kierowców, w celu wyciągnięcia wniosków i zapewnienia uczestnikom, mediom i kibicom jasności w zakresie obowiązujących przepisów, by zachować konkurencyjny charakter sportu przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa kierowców i sędziów. Nie tylko Formuła 1 może skorzystać na tej analizie, ale także, ogólniej, wszystkie inne mistrzostwa FIA na torach.

f1 formuła 1 max verstappen lewis hamilton

– Po prezentacji i szerokiej dyskusji Rada Światowa postanowiła jednogłośnie poprzeć propozycję prezydenta. FIA dołoży zatem wszelkich starań, by wprowadzić w ruch w ramach zarządzania Formułą 1 i zaproponuje Komisji Formuł udzielenie jasnego mandatu do badań i propozycji dla Sportowego Komitetu Doradczego, przy wsparciu kierowców F1, tak by wszelkie zidentyfikowane istotne informacje zwrotne i wnioski zostały wyciągnięte przed startem sezonu 2022.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News