Meksyk pokonał M-Sport. Dramat brytyjskiego zespołu

Rajd Meksyku, który powrócił do kalendarza mistrzostw świata po trzyletniej przerwy, z pewnością nie będzie miło wspominany przez kierowców M-Sportu. Już pierwszego dnia wszyscy kierowcy brytyjskiego tunera musieli zapomnieć o walce o dobry wynik.

Meksyk pokonał M-Sport. Dramat brytyjskiego zespołu
Podaj dalej

M-Sport kończy zanim zaczął

Dla kierowców korzystających z Pum Rally1 impreza zaczęła się bardzo dobrze. Po dwóch przejazdach mierzącego nieco ponad kilometr superoesu Street stage liderem był Ott Tanak. To były jednak jedyne dobre wiadomości dla zespołu.

Na pierwszym prawdziwym oesie: blisko 30-kilometrowym El Chocolate, w samochodzie Tanaka doszło do awarii turbosprężarki. Estończyk stracił blisko osiem minut i marzenia o zwycięstwie czy podium trzeba było odłożyć. Swoje egzemplarze Pum rozbili Pierre-Louis Loubet i Jourdan Serderidis, co oznaczało, że po pierwszym piątkowym oesie, M-Sport nie miał już szans na dobry rezultat.

Wykorzystali pozycję startową

Na koniec dnia po zaciętej walce z prowadzenia cieszy się Esapekka Lappi. Kierowca Hyundaia perfekcyjnie wykorzystał pozycję startową i nie musząc odkurzać trasy był najszybszy na pięciu z dziesięciu odcinków. Fin nie może mówić o łatwym prowadzeniu. Zaledwie 5,3 sekundy traci Sebastien Ogier, który również startował z dalszej pozycji.

Wirtualne podium na razie uzupełnia drugi reprezentant Toyoty: Elfyn Evans. jego strata do lidera wynosi już jednak ponad pół minuty i mocniej musi skoncentrować się na rywalu za sobą. Thierry Neuville traci do podium zaledwie 9,7 sekundy. Piąty jest Kalle Rovanpera (+59,7), a szósty Dani Sordo (+1:27,2). Hiszpan na jednym z odcinków uszkodził koło.

WRC2 dla byłych kierowców WRC

W drugoligowej batalii dzień najlepiej zakończył były kierowca M-Sportu: Gus Greensmith. Brytyjczyk tym razem za kierownicą Skody Fabii RS Rally2 ma 8,5 sekundy zapasu nad byłym zespołowym kolegą: Adrienem Fourmauxem, który korzysta z Fiesty Rally2. Trzecie miejsce zajmuje broniący mistrzowskiej korony Emil Lindholm. Fin znajduje się 26,4 sekundy za liderem.

Z biało-czerwonych duetów lepiej spisał się Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Załoga w Skodzie Fabii Rally2 evo znajduje się na czwartej pozycji. Strata do podium wynosi 36,6 sekundy. Podobny zapas duet ma nad Oliverem Solbergiem. Daniel Chwist i Kamil Heller zajmują ósmą pozycję. Kajetanowicz i Szczepaniak przewodzą stawce WRC2 Challenger.

Rajd Meksyku – Wyniki po Etap 1

Przeczytaj również