Marczyk trzecim Polakiem w historii. Czekają nas ogromne emocje

Mikołaj Marczyk został trzecim polskim kierowcą w historii, który otrzymał pierwszy numer startowy do Rajdu Wysp Kanaryjskich. W Hiszpanii rozegra się ostateczny bój o wicemistrzostwo Europy.

Marczyk trzecim Polakiem w historii. Czekają nas ogromne emocje
Podaj dalej

Pierwsza jedynka Marczyka

Kierowca ORLEN Team, który w tym sezonie pokazuje niesamowite tempo i może już pochwalić się tytułem mistrza Polski, pierwszy raz w historii swoich startów w mistrzostwach Europy naklei na swoją rajdówkę pierwszy numer startowy. Takim wyróżnieniem nagrodzili Polaka organizatorzy Rajdu Wysp Kanaryjskich, którzy opublikowali oficjalną listę startową.

Za Polakiem, którego w Skodzie Fabii Rally2 evo będzie pilotował Szymon Gospodarczyk, ustawiono najgroźniejszych rywali w walce o wicemistrzostwo Europy. Dwójkę na bliźniaczą Skodę nakleją Efren Llarena i Sara Fernandez. Hiszpański duet przed startem informował jednak o problemach z budżetem, więc ich występ nadal stoi pod znakiem zapytania. Z trzecim numerem Starowym do boju ruszą Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautov w Citroenie C3 Rally2.

W najmocniejszej klasie Rally2 zgłoszono łącznie 21 pojazdów. Znaleźli się wśród nich również inni Polacy. Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot zaprezentują się w Fordzie Fiesta MKII, a Daniel Chwist i Kamil Heller w Volkswagenie Polo R5. Biało-czerwoną stawkę uzupełniają Dariusz Poloński i Łukasz Sitek, którzy pojadą Fiatem 124 Abarth RGT.

Na szali mistrzostwo i wicemistrzostwo

Rajd Wysp Kanaryjskich stanowi ostatnią rundę mistrzostw Europy. Mikołaj Marczyk powalczy o tytuł wicemistrza wśród kierowców, a Szymon Gospodarczyk ma szansę na triumf wśród pilotów.

miko marczyk szymon gospodarczyk
Photo Alexandre Guillaumot / DPPI

Wśród kierowców szanse na wicemistrzostwo obok Polaka ma jeszcze dwóch kierowców. Efren Llarena i Aleksiej Łukjaniuk. Rosjanin chcąc jednak pokonać Marczyka musi wywalczyć komplet punktów i liczyć na zerowy dorobek mistrza Polski. Hiszpan przed ostatnią rundą traci czternaście punktów, co oznacza, że czekają nas naprawdę duże emocje.

Wśród pilotów szanse na końcowy triumf mają Szymon Gospodarczyk i Sara Fernandez. Podobnie jak w przypadku Marczyka w lepszej sytuacji jest Gospodarczyk, który rozpocznie finał mistrzostw Europy z czternastopunktowym zapasem. Przypomnijmy jednak, że do zdobycia jest 40 punktów, więc każdy nawet najmniejszy błąd może słono kosztować.

Rajd Wysp Kanaryjskich odbędzie się w dniach 18-20 listopada. Organizatorzy zaplanowali siedemnaście odcinków specjalnych o łącznej długości 197,29 km.

Lista Zgłoszeń Rajdu Wysp Kanaryjskich 2021

Przeczytaj również