Kubica żegna się z F1! PKN ORLEN z nowym zespołem!

Kubica żegna się z F1! PKN ORLEN z nowym zespołem!

Kubica żegna się z F1! PKN ORLEN z nowym zespołem!

Podaj dalej

Robert Kubica, który pozostaje jedynym Polakiem, który miał szansę na rywalizację w Formule 1, zakończył swoją podróż w świecie królowej motorsportu. Polak chce skoncentrować się na innych wyścigowych celach. Decyzja zbiegła się również ze zmianą zespołu, z którym będzie współpracował PKN ORLEN.

Kubica jedynym Polakiem

Robert Kubica zadebiutował w wyścigu Formuły 1 w 2006 roku podczas Grand Prix Węgier. Polak był o krok od wywalczeniu punktów w debiucie, ale po rywalizacji okazało się, że jego BMW jest zbyt lekkie i sędziowie byli zmuszeni zdyskwalifikować kierowcę. Nie musieliśmy jednak czekać na pierwszy sukces. Po dwunastym miejscu w Turcji, Kubica wywalczył podium w Monzy. W Grand Prix Włoch stanął na podium obok Michaela Schumachera i Kimiego Raikkonena.

Robert Kubica BMW

Bez wątpienia najlepszym sezonem Polaka był 2008 rok. wówczas po zwycięstwie w Kanadzie przewodził klasyfikacji kierowców. Jednak niezrozumiała decyzja zespołu BMW, by porzucić prace nad używanym wówczas samochodem na rzecz kolejnego modelu sprawiła, że w drugiej części sezonu Kubica nie miał szans na walkę. Ostatecznie został czwartym kierowcą świata.

Po startach w BMW Kubica bronił barw Renault, Williamsa oraz Alfy Romeo. Łącznie może pochwalić się jednym zwycięstwem, jednym pole position, jednym najlepszym czasem pojedynczego okrążenia i dwunastoma miejscami na podium. W 99 startach Kubica wywalczył 274 punkty. Na czele wyścigów F1 przebywał przez 337 kilometrów.

Po roli kierowcy testowego i rezerwowego w Alfie Romeo Polak w tym roku zdecydował się porzucić obowiązki w Formule 1 i skoncentruje się na innych wyścigowych projektach. Najprawdopodobniej powalczy w długodystansowych mistrzostwach świata w klasie LMP2.

PKN ORLEN opuszcza Alfę Romeo

PKN ORLEN, które od kilku lat obecne jest w Formule 1 zdecydowało się na zmianę zespołu w tym roku. Tym razem logotypy marki bedzie mogli oglądać na samochodach zespołu AlphaTauri.

– Cieszę się, że rozpoczynamy sezon 2023 z tak pozytywnymi wiadomościami dla zespołu. ORLEN jest jedną z wiodących firm naftowych i gazowych w Europie Środkowej. To partnerstwo pozwoli im na dalsze zwiększanie świadomości marki poprzez globalne platformy, które oferujemy jako zespół. Nie mogę się doczekać, aż ich logo pojawi się na naszym nowym samochodzie podczas prezentacji w Nowym Jorku w przyszłym miesiącu. Jestem też ciekaw, jak ta współpraca będzie się rozwijać w nadchodzących latach – komentował Franz Tost, szef zespołu Scuderia AlphaTauri.

Ogłoszona współpraca ma charakter wieloletni. W ramach niech logotypy PKN ORLEN pojawią się w wielu miejscach samochodu, w tym na tylnym skrzydle.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News