Kubica w liczbach. Jak wyglądało Le Mans w wykonaniu Polaka?

Robert Kubica ma już za sobą dwudziestoczterogodzinny wyścig Le Mans. Polak był liderem zespołu WRT, który jest wspierany przez PKN ORLEN. Widać to również w statystykach byłego kierowcy Formuły 1.

Kubica w liczbach. Jak wyglądało Le Mans w wykonaniu Polaka?
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z PKN ORLEN.

Kubica na podium

Robert Kubica wraz z kolegami z zespołu WRT zakończyli 24-godzinny wyścig Le Mans na drugiej pozycji w stawce LMP2. Polscy kibice cieszą się z biało-czerwonego dubletu, ponieważ najlepsza okazała się polska ekipa: Inter Europol Competition.

Robert Kubica i Louis Deletraz w ten sposób powtórzyli zeszłoroczne osiągnięcie. Inter Europol Competitoon został pierwszym polskim zespołem, który wygrał kultowy wyścig. W zielonej Orece kibice mogli oglądać Jakuba Śmiechowskiego, Fabio Scherera i Alberta Costę. Podium uzupełnili kierowcy Duqueine Team.

Statystyki Kubicy

Robert Kubica spędził na torze podczas tegorocznej rywalizacji w Le Mans osiem godzin, czterdzieści minut i 50 sekund. Było to najwięcej wśród kierowców ekipy WRT z numerem 41. Louis Deletraz był obecny za kierownicą przez osiem godzin, szesnaście minut i 57 sekund. Trzeci kierowca zespołu: Rui Andrade, rywalizował przez sześć godzin, dziewiętnaście minut i 23 sekundy.

Wynik Polaka był jedenasty w stawce kierowców LMP2. Tegorocznym rekordzistą został Job Van Uitert, który był na torze przez dziewięć godzin, 56 minut i 22 sekundy. Gdy pod uwagę weźmiemy wszystkich kierowców, niekwestionowanym mistrzem wytrzymałości został Matteo Cairoli, który jako jedyny był za kierownicą przez ponad jedenaście godzin.

Co ciekawsze, mimo spędzenia na torze kilkudziesięciu minut więcej, Robert Kubica przejechał dokładnie tyle samo okrążeń, co Louis Deletraz. Wszystko przez sporą liczbę neutralizacji. Obaj zaliczyli 126 okrążeń. Rui Andrade dołożył 76, co dało łączny wynik 328 okrążeń.

Najlepszym czasem okrążenia w ekipie wspieranej przez PKN ORLEN popisał się Louis Deletraz. Szwajcar w swoim przedostatnim wyjeździe na tor, w pogoni za ekipą Inter Europol Competition uzyskał rezultat 3:36,146. Robert Kubica na najlepszym okrążeniu zatrzymał stopery na rezultacie 3:36,419, a Rui Andrade na 3:40,689.

Przeczytaj również