Krzysztof Hołowczyc zdobył Puchar Europy w rajdach baja!

Krzysztof Hołowczyc, który w tym roku wygrał trzy z pięciu rund sezonu, wywalczył puchar Europy w rajdach baja! Polak na trasach ostatniej imprezy roku wyrwał niemal z rąk trofeum Yazeedowi Al-Rajhi!

krzysztof hołowczyc przejdź na ty baja poland
Podaj dalej

Rozstrzygnęła Portugalia

O losach pucharu Europy w rajdach baja miała rozstrzygnąć impreza Baja Portalegre zorganizowana w Portugalii. Już pierwszego dnia Krzysztof Hołowczyc pilotowany przez Łukasza Kurzeję pokazał, że nie zamierza się poddawać. Polski duet był najszybszy na odcinku kwalifikacyjnym, a na pierwszej długiej próbie wywalczyli trzeci czas, co dało im świetną pozycję startową do sobotniej części walki.

Trzeci odcinek specjalny okazał się w wykonaniu Hołowczyca perfekcyjny. Polak pewnie zapisał próbę na swoje konto i zdecydowanie powiększył przewagę nad rywalami. Co więcej na blisko 150-kilometrowej próbie na trasie wyprzedził jednego z rywali, a do drugiego zabrakło mu kilkuset metrów. Warto zaznaczyć tu, ze czołówka listy startowej rusza do walki w trzyminutowych odstępach.

Dwieście kilometrów nerwów

Na koniec portugalskiej rywalizacji organizatorzy przygotowali mierzący blisko dwieście kilometrów odcinek. Hołowczyc mając sporą przewagę nad rywalami nie atakował tak wściekle jak rano, ale i tak uzyskał drugi czas, co w ostatecznym rozrachunku dało mu zwycięstwo w Baja Portalegre. Przedstartowa matematyka mówiła, że zdobędzie puchar Europy, jeśli jego najgroźniejszy rywal nie będzie wyżej niż na trzecim miejscu. Yazeed Al-Rajhi ostatecznie nie stanął na podium, co oznacza, że trofeum pojedzie do Polski!

hołowczyc tyskie przejdź na ty baja portalegre rajdy cross country
fot. X-Raid

Na drugim miejscu w rajdzie sklasyfikowano Tiago Reisa i Valtera Cardoso w Toyocie, którzy na ostatniej próbie rajdu zdołali odrobić do Hołowczyca ponad dwie minuty. Na mecie zabrakło im jednak ponad minutę. Najniższy stopień podium wywalczyli Lucas Moraes i Kaique Bentivaglio, którzy stracili do triumfatorów ponad siedem i pół minuty.

Puchar Europy to nie wszystko

W prowizorycznej klasyfikacji końcowej pucharu Europy Krzysztof Hołowczyc zgromadził 82 punkty i o dwa i pół punktu okazał się lepszy od Yazeeda Al-Rajhi. Saudyjczyk na mecie nie ma jednak powodów do smutku, ponieważ wywalczył puchar świata w rajdach baja. W tej klasyfikacji Krzysztof Hołowczyc zaliczający jedynie europejskie rundy cyklu znalazł się na trzeciej pozycji! Polak wygrał trzy imprezy, więcej niż zdobywca pucharu oraz sklasyfikowany na drugim miejscu Yasir Seaidan.

Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja na mecie Baja Portalegre

Przeczytaj również