Hipersamochód bez tajemnic. Toyota pokazała GR010 Hybrid

Hipersamochód bez tajemnic. Toyota pokazała GR010 Hybrid

Toyota GR010 HYBRID

Podaj dalej

Zespół Toyoty, który będzie rywalizował w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych oficjalnie zaprezentował najnowszą broń: hipersamochód GR010 Hybrid.

Zgodnie z nowymi przepisami japoński producent opracował nowe auto. Prace zajęły 18 miesięcy. Zaangażowano zarówno pracowników w siedzibie zespołu w Kolonii oraz ekspertów od elektrycznych napędów hybrydowych z Higashi-Fuji.

GR010 będzie napędzany na cztery koła przez 3,5-litrowy silnik V6 biturbo. Jednostka wygeneruje moc 680 KM, która będzie przekazywana na tylne koła. Dodatkowo agregat prądotwórczych zapewni 272 KM i będzie zasilał przednią oś. Całkowita moc zgodnie z przepisami nie może przekraczać 680 KM, co oznacza, że jednostka elektryczna będzie wpływać na pracę spalinowego motoru.

Toyota ma za sobą już dwa trzydniowe testy. W ramach wyrównania osiągów i zmniejszenia kosztów auto jest o 162 kg cięższe i ma o 32% mocy mniej niż jego poprzednik. Szacuje się, że na okrążeniu toru Le Mans będzie o 10 sekund wolniejsze. Dodatkowo jest o 250 mm dłuższe, 100m szersze i 100 mm wyższe. Zgodnie z przepisami usunięto tylny silnik elektryczny.

Start sezonu zaplanowano na 19 marca w Sebring. Wyścig 24h Le Mans zaplanowano w dniach 12-13 czerwca.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News