Grzyb z pierwszą piłką meczową! Wywalczy tytuł w Rzeszowie?

Grzegorz Grzyb, który pewnie przewodzi w klasyfikacji generalnej RSMP, już w ten weekend może świętować wywalczenie mistrzowskiego tytułu. Co musi się wydarzyć?

Grzyb z pierwszą piłką meczową! Wywalczy tytuł w Rzeszowie?
Podaj dalej

Grzyb z pierwszą piłką meczową

Grzegorz Grzyb w tym sezonie wygrał już trzy imprezy. Za kierownica Skody Fabii Rally2 evo był najlepszy na trasach Rajdu Świdnickiego, Podlaskiego i Małopolskiego. W Rajdzie Polski wywalczył trzecie miejsce w krajowej stawce. Oznacza to, że na swoim koncie ma już 123 punkty.

Do zdobycia w tym sezonie pozostało 105 punktów, co oznacza, że matematyczne szanse na mistrzowski tytuł ma czternastu kierowców. Grzyb nad najgroźniejszym rywalem: Łukaszem Byśkiniewiczem ma 37 punktów przewagi. By pokonać konkurenta w walce o mistrzowską koronę już w Rzeszowie musi wywalczyć o 33 punkty więcej od niego. Jest to możliwe jedynie przy pechu rywala i wygraniu imprezy przez Grzyba, który dodatkowo musiałby dołożyć trzy punkty na Power Stage.

Trzeci w klasyfikacji kierowców Sylwester Płachytka traci już 46 punktów i powiększenie przewagi do siedemdziesięciu punktów pozwoli Grzybowi pokonać kolejnego rywala. By to uczynić musi wywalczyć o 24 punkty więcej od rywala.

Do groźnych rywali możemy zaliczyć jeszcze Jarosława Kołtuna i Martinsa Sesksa. Nad pierwszym z wymienionych Grzyb ma 61 punktów przewagi, a nad drugim 63. Oznacza to, że Grzyb musi zdobyć odpowiednio o dziewięć i siedem punktów więcej od rywali, by powiększyć przewagę. Do pozostałych rywali, którzy mają matematyczne szanse na tytuł Grzyb może stracić punkty, ale zależnie od rywala ich liczba jest różna. Wiele więcej będziemy jednak wiedzieć już w sobotę.

Co nas czeka?

Zawodnicy stawili się w Rzeszowie już dziewiątego sierpnia. Na środowe popołudnie zaplanowano odbiory administracyjne. Czwartek będzie stanowił zapoznanie z trasą oraz odcinek testowy. Ostatnie przygotowania podobnie jak w ostatnich latach zaplanowano w Niechobrzu. Wieczorem w Millenium Hall w Rzeszowie odbędzie się ceremonia startu.

Na piątek organizatorzy zaplanowali dwa powtarzane odcinki. Pętlę stworzą próby Różanka (11,57 km) oraz Lubenia (20,45 km). Dzień zakończy wieczorny superoes w Rzeszowie (2,30 km). W sobotę zaplanowano trzy powtarzane próby. Właściwą pętlę stworzą odcinki Kołaczyce (17,80 km), Grudna (14,65 km) i Pstrągowa (10,85 km). Ceremonię mety zaplanowano na rzeszowskim rynku o 17:00. Serwis będzie zlokalizowany na parkingach rzeszowskiej politechniki.

Przeczytaj również