Grand Prix Meksyku już w ten weekend!

Grand Prix Meksyku już w ten weekend będzie stanowiło kolejne północnoamerykańskie wyzwanie dla kierowców i zespołów Formuły 1. Kto tym razem będzie cieszył się z triumfu?

Grand Prix Meksyku już w ten weekend!
Podaj dalej

Grand Prix Meksyku – historia

Pierwsze Grand Prix Meksyku zorganizowano w 1962 roku. Dokładnie czwartego listopada kierowcy rywalizowali na torze Magdalena Mixhuca, który podobnie jak włoska Monza został zbudowany w miejskim parku. Co ciekawsze na liście zwycięzców widnieją dwa nazwiska. Jim Clark w pewnym momencie rywalizacji zastąpił za kierownicą Trevora Taylora. Impreza nie była jeszcze zaliczana do mistrzostw świata.

Już rok później wydarzenie znalazło się w kalendarzu mistrzostw świata, a triumf powtórzył Jim Clark prowadząc Lotusa-Climaxa. Wyścig był stałym elementem Formuły 1 do 1970 roku. Po szesnastoletnim rozbracie impreza powróciła na międzynarodowe salony w 1986 roku. Kierowcy rywalizowali na przemianowanym torze Hermanos Rodriguez, który po modyfikacjach jest używany do dziś. Pierwszy triumf na nowym obiekcie odniósł Gerhard Berger w Benettonie-BMW. Wyścig odbywał się do 1992 roku, by ponownie powrócić do kalendarzy w 2015 roku. W 2020 roku ze względu na ogólnoświatowy kryzys wydarzenie zostało odwołane, a w zeszłym roku odbyło się pod nazwą Grand Prix Mexico City.

Rekordzistami pod względem liczby triumfów są Jim Clark i Max Verstappen. Obaj triumfowali trzykrotnie, przy czym jeden triumf Clarka nie jest zaliczany do Formuły 1, a Verstappen wygrywał dwukrotnie Grand Prix Meksyku i raz Grand Prix Mexico City. Dwa zwycięstwa mają Nigel Mansell, Alain Prost i Lewis Hamilton.

alfa-romeo-f1-team-suzuka-fp3
fot. Alfa Romeo F1 Team ORLEN

Co nas czeka w weekend

Obecnie Autodromo Hermanos Rodriguez mierzy 4304 metry i znajduje się na nim siedemnaście zakrętów. W tym sezonie wyznaczono trzy strefy DRS. Pierwsza znajduje się na prostej start-meta, druga między zakrętami 3 i 4, a trzecia między jedenastką i dwunastką.

Harmonogram weekendu, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, jest ułożony według klasycznego formatu, ale drugi trening ponownie zostanie przeznaczony na testy ogumienia.

Piątkowe treningi zaplanowano na 20:00 i 23:00 czasu polskiego. Pierwszy potrwa sześćdziesiąt minut, a drugi dziewięćdziesiąt. Ostatnią godzinę przygotowań zaplanowano na sobotę na 19:00. Walka o pole position rozpocznie się o 22:00. Niedzielny wyścig na dystansie 71 okrążeń rozpocznie się o 21:00.

Przeczytaj również