GPS postraszył kibiców. Dobry etap Wiśniewskiego

GPS postraszył kibiców. Dobry etap Wiśniewskiego

Kamil wisniewski Dakar 2022 PKN ORLEN Team

Podaj dalej

Już wydawało się, że Kamil Wiśniewski zatrzymał się na trasie dzisiejszego etapu Rajdu Dakar i nie dotrze do mety. Wszystkim jednak spadł kamień z serca, gdy Polak pojawił się na mecie próby.

GPS podniósł ciśnienie

Polak startował dziś jako szósty i pojawiał się na międzyczasach na czterdziestym i osiemdziesiątym kilometrze. Później zarówno system GPS jak i pomiar czasu wskazywał na to, że zawodnik ORLEN Team zatrzymał się na trasie odcinka. Na szczęście okazało się, że awarii uległ jedynie system GPS i Polak pewnie ukończył dzisiejszą próbę. Wiśniewski na mecie pojawił się z szóstym rezultatem, dwanaście minut za najlepszym.

Etap do swojego CV dopisał Manuel Andujar. Argentyńczyk przewodził stawce od startu do mety. Drugi Alexander Giroud stracił dwie minuty i trzy sekundy. Podium skompletował Pablo Copetti. Amerykanin był wolniejszy o ponad pięć minut. Problemy na odcinku miał wicelider po pierwszym etapie Giovanni Enrico, który w połowie próby tracił ponad godzinę.

Fotel lidera utrzymał Litwin Laisvydas Kancius, który ma nieco ponad sześć i pół minuty zapasu nad Pablo Copettim. Trzeci Alexandre Giroud traci blisko 20 minut. Kamil Wiśniewski jest piąty ze stratą 29 minut i 11 sekund.

Podróż w głąb kraju

Po pętli wokół Hail zawodnicy mieli zaliczyć pierwszą część etapu maratońskiego. Według pierwotnych planów zawodnicy mieli udać się do Al Artawiyah. Po obfitych opadach i powodzi, która pojawiła się na trasie, na szczęście udało się zachować trasę odcinka specjalnego, ale konieczne było zrezygnowanie z maratońskiego biwaku. Stawka po oesie udała się do Al Qaisumah, gdzie zgodnie z planem powinien zakończyć się trzeci etap.

Oto pierwsze łańcuchy wydm w tej edycji imprezy. Nadadzą ton Dakarowi 2022 i zapewnią pierwszą szansę pretendentom do wysforowania się na czoło klasyfikacji generalnej. Jednak próba wygrania rywalizacji pierwszego dnia maratońskiego etapu jest ryzykowna. Po zachodzie słońca motocykliści, kierowcy i załogi będą mogli liczyć tylko na osoby wewnątrz parku serwisowego – pierwotnie opisywano drugi etap.

63% trasy stanowił piasek. Jedynie dziesięć procent przebiegało po szutrowych drogach. Pozostałe 27% to wydmy, których najwięcej znajdowało się blisko mety etapu. Zawodnicy pokonali 230 kilometrów dojazdówki i 338 kilometrów odcinka specjalnego.

Miasto startu i mety etapu

Hail to miasto w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Jest stolicą prowincji i największym miastem regionu. W 2018 roku w mieście mieszkało ponad 600 tysięcy osób. Miasto koncentruje się głównie na rolnictwie. Przoduje w produkcji zbóż, daktyli i owoców. Duży procent pszenicy produkowanej w całej Arabii Saudyjskiej pochodzi z Hail. To również ojczyzna rodziny Rashidów, historycznych rywali saudyjskiej rodziny królewskiej.

Al Artawiyah to obóz Beduinów znajdujący się na drodze między Rijadem i granicą z Kuwejtem. Miasto było jedną z pierwszych osad ruchu milicji Ikhwan Wahhabi, która pojawiła się na początku XX wieku. Konserwatywna organizacja zabraniała m.in. kobietom korzystania z publicznych studni i targowisk.

Dakar 2022 – Etap 2

Dakar 2022 – Wyniki po drugim etapie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News