GP Bahrajnu bez mistrza świata! Kto go zastąpi?

Juz jutro zaczyna się nowy sezon Formuły 1. Jak się jednak okazało, nie dla każdego. Na starcie zabraknie mistrza świata.

GP Bahrajnu bez mistrza świata! Kto go zastąpi?
Podaj dalej

COVID znowu miesza

Mimo że temat światowej pandemii w obliczu napaści Rosji na Ukrainę zszedł na drugi plan, w wielu dziedzinach życia nadal obowiązują obostrzenia i dodatkowe procedury. Nie inaczej jest w Formule 1. Chcąc wziąć udział w wyścigowym weekendzie konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Takiego nie ma wielokrotny mistrz świata: Sebastian Vettel, który obejrzy pierwszą rundę sezonu w telewizji.

Zespół Niemca: Aston Martin na dwadzieścia cztery godziny przed startem sezonu ogłosił, że Vettela zabraknie na torze. Ekipa nie chciała informować o szczegółach stanu zdrowia swojego zawodnika. W krótkim oświadczeniu napisano tylko, że ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Podczas przedsezonowych testów problemy z koronawirusem miał także Daniel Ricciardo. Australijczyk nie wziął udziału w drugiej turze jazd, którą zorganizowano w Bahrajnie. Na szczęście Australijczyk jest już gotowy do walki w barwach McLarena podczas otwarcia sezonu.

Kto za Vettela?

Obok Lance Strolla barw Aston Martina w Bahrajnie będzie bronił Nico Hulkenberg. Niemiec ostatni raz oglądany był za kierownicą auta ekipy Racing Point w 2020 roku. Wówczas zaliczył dwa wyścigi, a ostatni podczas Grand Prix Eifelu.

Hulkenberg zadebiutował w Formule 1 w 2010 roku w zespole Williamsa. Sezon zakończył wówczas na czternastym miejscu, a najlepszy wynik uzyskał w Węgrzech, gdzie był szósty. Po dwuletnim okresie w roli kierowcy testowego powrócił do startów w barwach ekipy Force India, z którą związał się niemal na cały początek kariery. Wyjątek stanowił sezon 2013, gdy jeździł dla Saubera. W 2017 zasilił szeregi Renualt. Z francuską marką zaliczył ostatni pełny sezon startów w 2019 roku.

W swojej karierze Hulkenberg zaliczył 179 wyścigów. W 2010 roku w Brazylii w barwach Williamsa wywalczył swoje jedyne pole position. Dwukrotnie uzyskiwał najlepsze czasy pojedynczych okrążeń w wyścigach: w Singapurze 2012 i Chinach 2016. Niemiec jest trzecim zawodnikiem wszech czasów na liście kierowców z największą liczbą startów bez zwycięstwa w Formule 1. Jest też rekordzistą pod względem liczby startów bez podium. Hulkenberg najlepszy wynik w karierze uzyskał trzykrotnie. Czwarty był w GP Belgii 2012 i 2016 oraz GP Korei Południowej w 2013 roku.

Przeczytaj również