GP Bahrajnu bez mistrza świata! Kto go zastąpi?

GP Bahrajnu bez mistrza świata! Kto go zastąpi?

Sebastian Vettel Aston Martin F1 2022 1

Podaj dalej

Juz jutro zaczyna się nowy sezon Formuły 1. Jak się jednak okazało, nie dla każdego. Na starcie zabraknie mistrza świata.

COVID znowu miesza

Mimo że temat światowej pandemii w obliczu napaści Rosji na Ukrainę zszedł na drugi plan, w wielu dziedzinach życia nadal obowiązują obostrzenia i dodatkowe procedury. Nie inaczej jest w Formule 1. Chcąc wziąć udział w wyścigowym weekendzie konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Takiego nie ma wielokrotny mistrz świata: Sebastian Vettel, który obejrzy pierwszą rundę sezonu w telewizji.

Zespół Niemca: Aston Martin na dwadzieścia cztery godziny przed startem sezonu ogłosił, że Vettela zabraknie na torze. Ekipa nie chciała informować o szczegółach stanu zdrowia swojego zawodnika. W krótkim oświadczeniu napisano tylko, że ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Podczas przedsezonowych testów problemy z koronawirusem miał także Daniel Ricciardo. Australijczyk nie wziął udziału w drugiej turze jazd, którą zorganizowano w Bahrajnie. Na szczęście Australijczyk jest już gotowy do walki w barwach McLarena podczas otwarcia sezonu.

Kto za Vettela?

Obok Lance Strolla barw Aston Martina w Bahrajnie będzie bronił Nico Hulkenberg. Niemiec ostatni raz oglądany był za kierownicą auta ekipy Racing Point w 2020 roku. Wówczas zaliczył dwa wyścigi, a ostatni podczas Grand Prix Eifelu.

Hulkenberg zadebiutował w Formule 1 w 2010 roku w zespole Williamsa. Sezon zakończył wówczas na czternastym miejscu, a najlepszy wynik uzyskał w Węgrzech, gdzie był szósty. Po dwuletnim okresie w roli kierowcy testowego powrócił do startów w barwach ekipy Force India, z którą związał się niemal na cały początek kariery. Wyjątek stanowił sezon 2013, gdy jeździł dla Saubera. W 2017 zasilił szeregi Renualt. Z francuską marką zaliczył ostatni pełny sezon startów w 2019 roku.

W swojej karierze Hulkenberg zaliczył 179 wyścigów. W 2010 roku w Brazylii w barwach Williamsa wywalczył swoje jedyne pole position. Dwukrotnie uzyskiwał najlepsze czasy pojedynczych okrążeń w wyścigach: w Singapurze 2012 i Chinach 2016. Niemiec jest trzecim zawodnikiem wszech czasów na liście kierowców z największą liczbą startów bez zwycięstwa w Formule 1. Jest też rekordzistą pod względem liczby startów bez podium. Hulkenberg najlepszy wynik w karierze uzyskał trzykrotnie. Czwarty był w GP Belgii 2012 i 2016 oraz GP Korei Południowej w 2013 roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News