GP Arabii Saudyjskiej już w ten weekend

GP Arabii Saudyjskiej już w ten weekend

GP Arabii Saudyjskiej już w ten weekend

Podaj dalej

Arabia Saudyjska, która dopiero w 2021 roku dołączyła do grona państw goszczących Formułę 1, szybko znalazła sobie przychylność kierowców i zespołów. Już w najbliższy weekend czeka nas kolejne starcie na torze w Dżuddzie.

Najszybszy tor uliczny

Obiekt w Dżuddzie znajduje się w nadmorskim kurorcie arabskiego miasta: Corniche. Zaprojektowany przez nadwornego architekta Formuły 1: firmę Hermanna Tilke oraz lokalne przedsiębiorstwo, które do wstępnej oceny kształtu toru wykorzystało Google Earth. Ross Brawn zapowiadając rywalizację w Arabii Saudyjskiej powiedział: Chcemy zobaczyć tor wyścigowy. Nie chcemy krętych nitek i zakrętów pod kątem 90 stopni, które znamy ze starych klasycznych ulicznych obiektów. Chcemy szybkich partii, które będą wyzwaniem dla kierowców i które pokochają.

Słowa Rossa Brawna szybko zostały przeniesione do realnego świata. Zakładało się, że średnie prędkości uzyskiwane przez kierowców będą wynosić 252 km/h! Tym czasem Lewis Hamilton zdobywając pole position w 2021 roku popisał się średnią 253,98 km/h! To uczyniło obiekt w Arabii Saudyjskiej najszybszym torem ulicznym w historii i drugim najszybszym obiektem w kalendarzu. Zawodnicy szybciej pokonują jedynie okrążenie we włoskiej Monzy. Jednocześnie tor ma najwięcej zakrętów. Na okrążeniu mierzącym 6174 metry zmieściło się 27 zakrętów. Rywalizacja odbywa się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Ponadto w tym roku obiekt przeszedł kolejne modyfikacje, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią walkę.

Co nas czeka?

Wyścigowy weekend będzie stał pod znakiem klasycznego formatu jazd. W piątek kierowcy będą mieli dwa godzinne treningi, by przypomnieć sobie obiekt i sprawdzić, jak spiszą się na nim nowe konstrukcje. Pierwszy z nich rozpocznie się o 14:30 czasu polskiego, a drugi o 18:00. Sobotni trzeci trening zaplanowano na 14:30.

Walka o pole position odbędzie się przy sztucznym świetle. Start zaplanowano na 18:00 czasu polskiego. Niedzielny wyścig na dystansie 50 okrążeń rozpocznie się o tej samej porze.

Z triumfów w Arabii Saudyjskiej cieszyli się do tej pory Lewis Hamilton w barwach Mercedesa i Max Verstappen w Red Bullu. Pole position zdobywał Brytyjczyk i Sergio Perez.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News