FIA gorsza niż FIFA. Dopuszcza Rosjan do startów!

FIA gorsza niż FIFA. Dopuszcza Rosjan do startów!

FIA gorsza niż FIFA. Dopuszcza Rosjan do startów!

Podaj dalej

Gdy wiele głosów na świecie wypowiadało się krytycznie na temat FIFA, która z dużym opóźnieniem zawiesiła rosyjskie kluby i reprezentację, dziś stanowisko w sprawie rosyjskich sportowców zabrała FIA, która nie widzi problemów w ich występach na międzynarodowej arenie.

Agresor może startować

Podczas specjalnie zwołanej Rady Sportów Motorowych podjęto decyzję, że rosyjscy i białoruscy zawodnicy nadal mogą startować w zawodach pod egidą FIA. Jedynie, co muszą zrobić kierowcy i piloci to mieć neutralne barwy i występować pod flagą FIA.

Decyzja ta jest sprzeczna z rekomendacją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który wzywał do wykluczenia rosyjskich i białoruskich zawodników, a jedynie w wyjątkowych okolicznościach ze względu na czas lub podpisane umowy zdecydować o startach w neutralnych barwach. Przypomnijmy, że do tej pory zawodnicy z Rosji i tak nie mogli prezentować swoich barw ze względy na skandal dopingowy. W motorsporcie mogli reprezentować rosyjski związek motorowy.

Zgodnie z zaleceniami w Rosji i na Białorusi nie będą odbywać się żadne zawody międzynarodowe. Zabroniono również drużynowych występów zawodnikom z Rosji i Białorusi, co w świecie motorsportu realnie oznacza tylko wykluczenie z igrzysk sportów motorowych.

Szok FIA, ale zgoda na starty jest

Na początku opublikowanego komunikatu możemy przeczytać wypowiedź prezesa FIA: Mohammeda Ben Sulayema: – Jak wiecie, FIA ze smutkiem i szokiem przygląda się rozwojowi sytuacji w Ukrainie. Mamy nadzieję na szybkie i pokojowe rozwiązanie obecnej sytuacji. Potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę i myślimy o wszystkich cierpiących w wyniku wydarzeń w Ukrainie. Chciałbym podkreślić, że FIA wraz z naszymi promotorami aktywnie działa w tej sprawie. Zaktualizowane wersja różnych kalendarzy zostaną przedstawione na spotkaniu Rady Światowej w Bahrajnie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News