Ferrari deklasuje rywali! To był weekend marzeń!

Grand Prix Australii, w którym dominacja Charlesa Leclerca nie podlegała dyskusji już za nami. Triumf kierowcy Ferrari pozwolił wyśrubować kolejne rekordy wszech czasów włoskiej marki. Również sam kierowca dołączył do zacnego grona.

Dominacja Leclerca

Triumf kierowcy Ferrari w miniony weekend nie podległa dyskusji. Świadczy o tym m.in. fakt, że zawodnik z Monako został 26 w historii, który podczas jednego weekendu wywalczył pole position, uzyskał najlepszy czas pojedynczego okrążenia i wygrał wyścig prowadząc od startu do mety. Raz w historii sztuka ta udawała się także m.in. Maxowi Verstappenowi, Fernando Alonso, Stirlingowi Mossowi czy Damonowi Hillowi. Niedoścignionym rekordzistą jest Jim Clark, który dokonał tej sztuki ośmiokrotnie. Drugi Lewis Hamilton zrobił to sześć razy.

Najszybszy czas okrążenia Leclerca jest jego siódmym w historii startów, co daje mu 45 miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Jedenaste pole position daje mu 35 miejsce i tylko jednego brakuje mu do Davida Coultharda. Dla kierowcy z Monako był to czwarty triumf w karierze, czym zrównał się m.in. z Eddiem Irvinem i Brucem McLarenem. Wywalczone punkty pozwolił Leclercowi w klasyfikacji wszech czasów awansować na szesnaste miejsce przed Ayrtona Sennę. Kolejnym celem jest Rubens Barrichello.

Ferrari śrubuje rekordy

Ferrari w 1033 występie w Formule 1 świętuje 240 zwycięstwo i 783 podium, co umacnia włoską markę w tabelach wszech czasów. Dzięki Leclercowi wyśrubowany został również rekord pole position (232), najszybszych okrążeń wyścigu (257), liczbie wywalczonych punktów (8816) i okrążeń na czele wyścigu (15340).

Liczby pozostałych

Sergio Perez szesnasty raz stanął na podium Formuł 1 i uczynił to tyle samo razy, co Charles Leclerc. George Russell posmakował szampana drugi raz w karierze, pierwszy w barwach Mercedesa.

Fernando Alonso goni Kimiego Raikkonena w liczbie startów w Formule 1. Obecnie Hiszpanowi brakuje do Fina trzynastu grand prix. Daniel Ricciardo walczy o wyrównanie wyniku Lewisa Hamiltona w startach w wyścigach F1 pod rząd. Obecnie licznik Australijczyka pokazuje wynik 213, podczas gdy Brytyjczyka w 2020 roku zatrzymał się na liczbie 265. Valtteri Bottas zatrzymał swój licznik walki w Q3 z rzędu. Fin awansował do ostatniej części kwalifikacji 103 razy z rzędu.

Mercedes przedłuż serię wyścigów ze zdobyczą punktową do dziewiętnastu, co jest 28 wynikiem w historii. Wywalczył również 266 podium. Sergio Perez zapewnił Red Bullowi 208 wizytę w czołowej trójce.