DRAMAT zespołu Roberta Kubicy! Stracili zwycięstwo na ostatnim okrążeniu!

DRAMAT zespołu Roberta Kubicy! Stracili zwycięstwo na ostatnim okrążeniu!

Robert Kubica 24h Le Mans WRT PKN ORLEN

Podaj dalej

Robert Kubica wraz z zespołem WRT debiutując w 24-godzinnym wyścigu Le Mans był o krok od triumfu. Oreca w barwach PKN ORLEN zatrzymała się na ostatnim okrążeniu rywalizacji!

Miało być biało-czerwone święto

Gdy wydawało się, że to auto z numerem 31 będzie zdecydowanie lepsze, napotkało na problemy. W samochodzie uszkodzeniu uległ tylny podnośnik i przy wymianie opon konieczne było używanie poduszki powietrznej. Sprawiło to, że z przewagi dwóch minut na trzy godziny przed zakończeniem jazd nie zostało nic już po 90 minutach. Oczywiście przyczyniło się do tego również tempo Louisa Deletraza i Yifeia Ye, którzy kończyli zmagania w belgijskiej ekipie.

Na ostatnim okrążeniu jednak jadący pewnie po triumf Yifei Ye zatrzymał się. Sprawiło to, że triumf ostatecznie odniósł zespół WRT z numerem 31. Druga JOTA rozminęła się ze zwycięstwem o 0,727 sekundy! Na najniższym stopniu podium stanie zespół Panis Racing, który stracił okrążenie.

Oreca z numerem 41 ostatecznie nie zostanie sklasyfikowana. Zgodnie z regulaminem, by ukończyć rywalizację konieczne jest przejechanie pod flagą w biało-czarną szachownicę. Dodatkowo ostatnie okrążenie należy przejechać w maksymalnie sześć minut, czego Yifei Ye nie uczynił.

Ze świetnej strony zaprezentowała się polska ekipa Inter Europol Competition. Jakub Śmiechowski, Renger van der Zande i Alex Brundle ukończyli batalię na piątej pozycji w LMP2. Zielono-żółta Oreca dodatkowo wywalczyła punkty za trzecie miejsce do klasyfikacji mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych.

Robert Kubica w liczbach

Robert Kubica w trakcie 24-godzinnej batalii trzy razy zasiadał za kierownicą Oreci w barwach PKN ORLEN. Polak otwierał rywalizację i wówczas zaliczył 41 okrążeń. Polak powrócił za kierownicę w nocy, gdy przejechał 27 okrążeń. Zawodnika ORLEN Team mogliśmy oglądać również wczesnym rankiem. Wówczas zaliczył 33 okrążenia. Łącznie Kubica zaliczył 101 okrążeń i na torze spędził dokładnie sześć godziny 32 minuty i cztery sekundy. Regulamin nakazuje, by każdy z kierowców był na torze przez minimum sześć godzin.

Dla Roberta Kubicy był to trzeci start w wyścigu 24-godzinnym. W 2017 roku po awarii Porsche 911 GT3 zespołu Forch Racing nie ukończył rywalizacji w Dubaju, a na początku tego roku musiał pogodzić się z awarią auta High Class Racing w Daytonie.

Mam szczęście, bo mam najbardziej doświadczonego debiutanta w historii: Roberta Kubicę. Mamy bardzo mocny skład. Przyjechaliśmy tu, by zaliczyć bezproblemowy wyścig i jak na razie udaje nam się to. Nasz projekt zaczął się w styczniu 2021 roku. Wystarczy spojrzeć jakie postępy poczyniliśmy – mówił jeszcze na godzinę przed zakończeniem wyścigu Louis Deletraz.

Toyota nie dała szans rywalom

W klasyfikacji generalnej bezkonkurencyjni byli kierowcy Toyoty, którzy ustalili kolejność już po starcie, gdy ósemka została staranowana przez jednego z Glickenhausa. Mike Conway, Kamui Kobayashi i Jose Maria Lopez pokonali zespołowych kolegów o dwa okrążenia. Podium uzupełnił zespół Alpine, który stracił cztery okrążenia. Stawkę hipersamochodów uzupełniły dwa Glickenhausy, które zdołały pokonać każde auto LMP2.

Zespół AF Corse doprowadził swoje Ferrari na pierwszym miejscu w klasie LMGTE Pro. Podium uzupełnili zawodnicy Corvette Racing i Porsche GT Team. W LMGTE Am ekipa AF Corse w Ferrari pokonała TF Sport w Aston Martinie i Iron Lynx w kolejnym Ferrari. W klasie innowacyjnej do mety dotarli zawodnicy Association SRT41. Przypomnijmy, że za kierownicą Oreci zasiadali wyłącznie niepełnosprawni kierowcy.

24h Le Mans – Wyniki

Przeczytaj również