Ograniczony budżet
Regulamin finansowy w Formule 1 obowiązuje od początku sezonu 2021. Ma na celu ograniczenie wydatków i zapewnienie długoterminowej przyszłości mistrzostw. Zgodnie z wytycznymi zespoły są zobowiązane do przedstawienia rocznych wydatków do marca kolejnego roku.
Po sezonie 2021 FIA poinformowała, że Williams i Aston Martin dopuścił się naruszeń proceduralnych. Głośniejszy był jednak przypadek Red Bulla, który do nieścisłości w procedurach dodatkowo nieznacznie przekroczył limit. W związku z wykroczeniami pierwsze dwie ekipy otrzymały kary finansowe. Red Bull otrzymał grzywnę oraz musiał ograniczyć liczbę dni spędzonych w tunelach aerodynamicznych.
Jak wyglądał 2022?
Po złożeniu dokumentacji dotyczącej sezonu 2022 FIA przebadała każdy raport i ogłosiła, że żadna z ekip nie przekroczyła limitu budżetowego.
– Przegląd był bardzo intensywnym i dokładnym procesem, rozpoczynającym się od szczegółowej analizy dokumentacji dostarczonej przez zespoły. Dodatkowo przeprowadzono szczegółową kontrolę działań niezwiązanych z F1, które obejmowały wielokrotne wizyty w obiektach zespołu i dokładne procedury audytu mające na celu ocenę zgodności z regulaminem finansowym. Administracja FIA ds. limitów budżetowych zauważyła, że wszystkie zespoły przez cały czas działały w duchu dobrej wiary i współpracy – czytamy w oświadczeniu FIA.
– FIA zauważa również, że regulamin finansowy jest niezbędny dla zapewnienia długoterminowej stabilności finansowej sportu i będzie nadal rozwijany i udoskonalany w oparciu o ustalenia z każdego procesu przeglądu, zarówno jeśli chodzi o same regulaminy, które są napisane i zatwierdzone w ramach procesu zarządzania Formułą 1. Również w sposobie w jaki są egzekwowane i kontrolowane. FIA dokonała i będzie nadal dokonywać znacznych inwestycji w ten dział dla zbiorowej korzyści sportu.