Dakar 2023 - Zawodnik ORLEN Team z życiowym wynikiem!

Dakar 2023 - Zawodnik ORLEN Team z życiowym wynikiem!

Dakar 2023 – Zawodnik ORLEN Team z życiowym wynikiem!

Podaj dalej

Dakar 2023 przeszedł do historii. Ponad dwa tygodnie walki na bezdrożach Arabii Saudyjskiej wdało się we znaki każdemu. Na mecie jednak część zawodników świętuje życiowe rezultaty, w tym kierowca ORLEN Team.

Dakar 2023 – Prokop wyrównuje życiowy rezultat

Na finał rywalizacji zaplanowano odcinek o długości 136 kilometrów. Dojazdówka mierzyła 281 kilometrów. Organizatorzy zapowiadali, że ostatnia próba będzie wiodła wzdłuż plaży, gdzie nie ma szans na większe zmiany w klasyfikacji generalnej.

Mając bezpieczną przewagę nad bezpośrednim rywalem i sporą stratę do piątego miejsca, Martin Prokop dziś pokonał próbę w czasie dającym mu miejsce w drugiej dziesiątce. Czech jednak najbardziej cieszy się z szóstego miejsca w klasyfikacji generalnej. Kierowca wspierany przez PLATINUM ORLEN Oil wyrównał swój życiowy rezultat. Tuż za czołową piątką był również w 2019 roku. W tym roku Czech zaprezentował bardzo równą formę. Jedynie na trzynastym etapie, gdzie doszło do awarii dyferencjału w Fordzie Raptorze, Prokop znalazł się poza etapową dwudziestką.

Przygoński gonił

Kuba Przygoński zakończył rywalizację tuż za etapowym podium ostatniego dnia zmagań. Polak dziś był wolniejszy o ponad trzy minuty od najlepszego na trasie.

W klasyfikacji generalnej kierowca Mini od początku rajdu gonił rywali po awarii na jednym z pierwszych etapów. Ostatecznie Przygoński pokonał drogę ze 117 pozycji do drugiej dwudziestki klasyfikacji generalnej. Poza pechowym etapem Przygoński tylko jeszcze jeden raz wypadł z czołowej piętnastki na etapie.

Al-Attiyah piąty raz

Najlepszy piaty raz w karierze okazał się Nasser Al-Attiyah. Katarczyk w ten sposób został samodzielnym wiceliderem klasyfikacji wszech czasów. W samochodowej stawce lepszy jest tylko Stephane Peterhansel, który wygrywał osiem razy.

Kierowca Toyoty unikał problemów, co przerodziło się w przewagę ponad godziny i dwudziestu minut na Sebastienem Loeb, który powtórzył zeszłoroczny rezultat oraz ten wywalczony w 2017 roku. Podium uzupełnił najlepszy z debiutantów: Locas Moraes. W czołowej piątce sklasyfikowano jeszcze Giniela de Villiersa i Henka Lategana.

Dakar 2023 – Wyniki

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News