Dakar 2023 bez tajemnic

Rajd Dakar, który rozpocznie się już 31 grudnia, nie ma już żadnych tajemnic. Organizatorzy zaprezentowali szczegóły kolejnej rywalizacji.

Dakar 2023 bez tajemnic
Podaj dalej

Dakar w Arabii Saudyjskiej

Czwarty rok z rzędu impreza będzie odbywać się w Arabii Saudyjskiej. Próbowano zaangażować inne kraje Zatoki Perskiej, ale plany pozostały planami. Mimo to trasa została mocno zmieniona i liczy czternaście etapów.

Rywalizacja rozpocznie się na zachodnim wybrzeżu kraju w Sea Camp. Już w Sylwestra zawodnicy zmierzą się z trasą prologu, który rozstrzygnie o kolejności startowej do pierwszego etapu. Cała trasa będzie kierować się na wschód. Do pokonania będzie łącznie 8549 km, z czego 4706 km będą stanowić odcinki specjalne. Kawalkada pojawi się w takich miastach jak Alula, Ha’il, Al Duwadimi, Rijadzie, Haradh czy Shaybah. Metę rywalizacji wyznaczono w Dammam.

Najdłuższy etap zaplanowano na szóstego stycznia. Zawodnicy będą mieli do przejechania aż 876,68 km. Najdłuższy odcinek specjalny odbędzie się dzień później. Trasa pokonywana na czas będzie liczyć 473 km.

Listy zgłoszeń

Na tegorocznych listach zgłoszeń nie mogło zabraknąć legend imprezy oraz Polaków. W motocyklowej stawce będą rywalizować m.in. Kevin Benavides, Sam Sunderland, Adrien van Beveren i Ricky Brabec.

W samochodowej stawce Audi poprowadzą Stephane Peterhansel, Carlos Sainz i Mattias Ekstrom. Z Toyot skorzystają m.in. Nasser Al-Attiyah, Yazeed Al-Rajhi i Giniel de Villiers. Prodrive wystawi Huntery dla Sebastiena Loeba, Guerlaina Chicherita i Orlando Teranovy.

Przy dziewięciu zgłoszeniach znajdziemy biało-czerwone flagi. ORLEN Team w motocyklowej stawce wystawi Macieja Giemzę. W stawce quadów o triumf powalczy Kamil Wiśniewski. Kuba Przygoński skorzysta z Mini, a na prawym fotelu zasiądzie Armand Monleon. Barwy PKN ORLEN ujrzymy także na Fordzie Raptorze Martina Prokopa.

Na listach znajdziemy także rodzinę Goczałów: Marka, Michała i Eryka, których będą pilotować Maciej Martin, Szymon Gospodarczyk i Oriol Mena. Magdalena Zając skorzysta z pomocy Jacka Czachora. Konrad Dąborwski będzie rywalizował na motocyklu, a Dark Rodewald będzie mechanikiem Janusa van Kasterena w Iveco.

Przeczytaj również