Dakar 2021: Trasa bez tajemnic. Znamy szczegóły

Organizatorzy Rajdu Dakar podczas oficjalnej prezentacji ujawnili szczegóły trasy przyszłorocznej edycji imprezy. Zawodnicy będą rywalizować w Arabii Saudyjskiej w dniach 3-15 stycznia.

Dakar 2021: Trasa bez tajemnic. Znamy szczegóły
Podaj dalej

Całą trasę podzielono na dwanaście etapów. Kolejność startu ustali 11-kilometrowy prolog. Właściwa rywalizacja rozpocznie się w mieście Dżudda skąd zawodnicy ruszą do Biszy. Etap będzie liczył 621 kilometrów z czego 277 będzie stanowił odcinek specjalny. Drugi etap poprowadzi do Wadi Ad-Dawasir. Trasa będzie mierzyła 685 km, a sportowa rywalizacja rozegra się na 457 kilometrach próby.

Trzeci etap będzie pierwszym ze startem i metą w tym samym miejscu. Zawodnicy pokonają pętlę o długości 629 kilometrów wokół Wadi Ad-Dawasir. Odcinek będzie mierzył 403 kilometry. Kolejnego dnia zaplanowano liczący 813 kilometrów etap, ale próba sportowa będzie mierzyć 337 kilometrów. Cała stawka przeniesie się do Rijadu.

625 kilometrów z czego 419 odcinka specjalnego kawalkada pokona na próbie do Burajdy. Zanim pojawi się zasłużony dzień przerwy na zawodników czeka mierzący 655 kilometrów etap do Hail. 485-kilometrowy odcinek będzie w całości przebiegał po pustyni. Po chwili wytchnienia przygotowano próbę z Ha’il do Sakaki. 738 kilometrów z czego 471 odcinka specjalnego szybko przypomni zawodnikom, czym jest Dakar.

Kolejny etap poprowadzi do miasta przyszłości: Neom, które powstanie w pobliżu Morza Czerwonego i cieśniny Tiran. Stawka pokona 709 kilometrów, a 375 będzie stanowiła próba sportowa. Wokół miasta poprowadzi także kolejny etap. Z 579 kilometrów 465 będzie odcinkiem specjalnym. Kolejnego dnia kawalkada rozpocznie podróż powrotną w stronę Dżuddy. Najpierw zmierzy się z 583-kilometrowym etapem z Neom do Al-Uli. Odcinek ma mierzyć 342 km.

Gdy meta będzie już na wyciągnięcie ręki zawodników będzie czekać niezwykle trudny etap z Al-Uli do Janbu. Na 557 kilometrach tylko 46 będą stanowić dojazdówki. Na koniec zaplanowano trasę z Janbu do Dżuddy o długości 451 km. 224 kilometry będzie mierzył odcinek specjalny.

Cała trasa rajdu będzie mierzyć 7646 kilometrów, a odcinki specjalne mają mieć długość 4767 km. Pojazdy wyruszą droga morską do Dżuddy na początku grudnia z Marsylii. Zespoły będą mogły je odebrać na koniec miesiąca. Odbiór administracyjny i techniczny zaplanowano na pierwszego i drugiego stycznia. Do rywalizacji zgłosiło się 501 zawodników, którzy skorzystają z 295 pojazdów.

Podczas prezentacji poinformowano także, że załogi samochodów, ciężarówek i UTV skorzystają z elektronicznych książek drogowych. Zawodnicy poznają szczegóły na dziesięć minut przed startem etapu. Motocykliści i quadowcy będą mieli 20 minut.

Motocykliści oraz quadowcy będą mieli obowiązkowo używać kamizelek bezpieczeństwa z poduszką powietrzną. Dla poprawy bezpieczeństwa zawodnicy po zapadnięciu zmroku będą mogli używać systemu GPS.

Przeczytaj również