Czesi mogli mieć WRC! Zabrakło tak niewiele

Czesi, u których motorsportowa kultura stoi na bardzo wysokim poziomie byli o krok od organizacji w tym roku rundy mistrzostw świata. Załogi miały rywalizować na trasach kultowego Rajdu Barum!

Czesi mogli mieć WRC! Zabrakło tak niewiele
Podaj dalej

Luka w kalendarzu

Wraz z ogłoszeniem kalendarza mistrzostw świata 2022 w kalendarzu znajdowała się jedna luka. Pierwotnie miejsce to miała zając impreza w Irlandii Północnej, ale organizatorzy nie doszli do porozumienia z władzami. Oznaczało to, że konieczne są poszukiwania zastępstwa.

Chęć organizacji imprezy wyrazili Czesi i Belgowie. Ci drudzy korzystając ze światowego kryzysu mieli już okazję gościć najlepszych kierowców świata. W zeszłym roku walka na asfaltowych trasach była fascynująca, ale spodziewano się, że impreza znajdzie się w kalendarzu mistrzostw Europy. Oficjalnie ogłoszono jednak, że Rajd Ypres uzupełni kalendarz mistrzostw świata.

Zachwyt organizatorów

Belgia wniosła coś zupełnie innego do zeszłorocznego kalendarza rajdowych mistrzostw świata. Odcinki specjalne były trudne i szybkie, co oznaczało, że nikt nie miał czasu na zaczerpniecie powietrza. Region Ypres poświęca całe serce na rajdowy tydzień. Panuje wielki gwar i jesteśmy pewni, że tym razem będzie to powtórzone – mówił Jona Siebel, dyrektor zarządzający WRC Promoter.

Thierry Neuville liderem Rajdu Ypres
fot. Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Rajd Ypres wkroczył w ostatnim sezonie w wyjątkowych okolicznościach. Zdołał zapewnić mocną i innowacyjną rywalizację. Pokazał DNA belgijskich rajdów. Organizatorzy wykazali zaangażowanie i profesjonalizm, by przygotować najwyższej klasy rundę mistrzostw. Cieszę się, że powróci w sierpniu do kalendarza. To pozytywna wiadomość dla zespołów, zawodników i kibiców – dodał Andrew Wheatley odpowiedzialny za mistrzostwa.

Co z Czechami?

Byliśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i planów zespołu organizacyjnego w Zlinie. Rajd pozostanie kluczowym wydarzeniem w rajdowych mistrzostwach Europy. Drzwi dla ich ambicji WRC pozostają otwarte. Nie możemy doczekać się dalszej współpracy – komentował Siebel kwestię Rajdu Barum.

Barum wypada z sezonu ERC

Ponadto od tego roku promotor WRC odpowiedzialny jest również za mistrzostwa Europy. Plany zakładają wymianę rajdów w obu kalendarzach, co stwarza szansę imprezom znajdującym się w kalendarzu mistrzostw Starego Kontynentu. Mocnym kandydatem do przygotowania rundy WRC jest Rajd Łotwy. Rajd Polski,, który również jest obecny w mistrzostwach Europy przed laty gościł najlepszych na świecie.

Przeczytaj również