Czas zmierzać w stronę mety. Rozpoczynamy drugą część Rajdu Dakar

Czas zmierzać w stronę mety. Rozpoczynamy drugą część Rajdu Dakar

Kamil wisniewski Dakar 2022 PKN ORLEN Team

Podaj dalej

Dzień odpoczynku na Rajdzie Dakar już za nami. Od jutra cała kawalkada rozpoczyna podróż w stronę mety imprezy, ale nie oznacza to, że wszystko jest już rozstrzygnięte. Przed nami jeszcze sześć etapów!

Koniec laby

Na pierwszy etap drugiej części Rajdu Dakar organizatorzy przygotowali odcinek mierzący aż 402 kilometry. Dodatkowo do pokonania będzie dojazdówka o długości 299 km. Oznacza to jedno. Do walki wracamy z mocnym uderzeniem.

Początek odcinka ma prowadzić po wręcz nieskończonym paśmie wydm, które mogą ustawić stawkę na dalszą część etapu. Po chwili wytchnienia na asfalcie zawodnicy wjadą na bardziej szutrowe drogi, ale wiele pułapek nawigacyjnych może sprawić, że nawet najlepsi mogą ponieść straty. Z 402 kilometrów odcinka 33% będzie stanowił piasek, 45% to szuter, a 17% asfalt. Pozostałe 5% to klasyczne wydmy.

Profil siódmego etapu Rajdu Dakar

Miasto startu i mety

Stawka rozpocznie rywalizację w Rijadzie, gdzie spędziła ostatnie dni. Rijad jest stolicą Arabii Saudyjskiej i liczy ponad pięć milionów mieszkańców. Miasto usytuowane jest u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk. Nazwę Rijad z arabskiego tłumaczy się jako „miejsce ogrodów i drzew”. Dzięki sąsiedztwu licznych uedów, które w czasie opadów napełniają się wodą, okolica od czasów antycznych jest bardzo żyznym obszarem. Warto zaznaczyć, że znajduje się w samym sercu pustynnego Półwyspu Arabskiego. Miastami partnerskimi Rijadu są Paryż, Acapulco, Charlotte i Singapur.

Metę zaplanowano w Al Dawadimi. Miasto według ostatniego spisu ludności liczy ponad 50 tysięcy mieszkańców, którzy głównie wywodzą się z plemienia Banu 'Utaybah. Wizytówką jest pałac króla Abdulaziza. Miasto budzi również pewne kontrowersje, ponieważ ma się znajdować w nim „dopalacz” do usuwania pozostałości paliw stałych z produkcji pocisków balistycznych.

Miejsca Polaków i polskich zespołów po szóstym etapie Dakar Rally

MOTOCYKLE
30. Maciej Giemza +1:52:28
33. Konrad Dąbrowski +2:20:46

QUADY
4. Kamil Wiśniewski +1:32:33

SAMOCHODY
6. Kuba Przygoński/Timo Gottschalk +1:16:25
9. Martin Prokop/Viktor Chytka +1:30:30

SSV
3. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk +28:06
6. Marek Goczał/Łukasz Łaskawiec +1:01:05
26. Aron Domżała/Maciej Marton +6:52:52

CIĘŻARÓWKI
4. van Kasteren/Snijders/Rodewald +1:04:54
29. Vratny/Boba/Martinec +33:32:13

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News