Co tam Formuła 1!? Stworzyli najszybszy wózek inwalidzki! [GALERIA]

W Formule 1 obecnie zespoły i zawodnicy mają wakacyjną przerwę. Nie oznacza to jednak, że wszyscy spędzają ten okres na błogim wypoczynku. Zespół AlphaTauri podjął się szczytnego zadania i stworzył wyścigowy wózek inwalidzki na paraolimpiadę.

Co tam Formuła 1!? Stworzyli najszybszy wózek inwalidzki! [GALERIA]
Podaj dalej

Z Formuły 1 do Tokio

Ekipa F1 współpracowała z firmą projektowo-technologiczną RDS, by stworzyć wyścigowy wózek inwalidzki dla Tomoyi Ito, który wielokrotnie zdobywał już złote medal igrzysk paraolimpijskich. Jak świetne jest nowe dzieło ekipy przekonamy się już wkrótce!

Firma RDS jest zaangażowana w opracowanie niezwykle szybkich i zaawansowanych prototypów wózków inwalidzkich. Mają również swój wkład w sportach motorowych, medycynie i robotyce. Od 2019 roku współpracują z zespołem AlphaTauri. Podobnie jak w Formule 1, również w projekcie wózka inwalidzkiego wykorzystywane są najmniejsze detale dotyczące regulaminów. Obie marki połączyły więc siły. Nie chodzi jednak jedynie o sportową rywalizację. Tak jak F1 jest poligonem doświadczalnym dla technologii, które później mamy w cywilnych pojazdach, tak samo rzecz się ma w przypadku wózków inwalidzkich.

Nasz zespół ma bliskie i wyraźne powiazania z Japonią, dlatego wsparcie japońskiego sportowca w rywalizacji na igrzyskach paraolimpijskich jest jeszcze bardziej wyjątkowe. Zespół projektantów w naszej fabryce F1 w Feanzy we Włoszech włożył sporo wysiłku w ten projekt. Szukaliśmy idealnych rozwiązań. AlphaTauri jest dumne, że może być częścią tego przedsięwzięcia i nie może doczekać się, by zobaczyć jak wózek inwalidzki poradzi sobie za kilka tygodni – mówił Fabian Wrabetz, dyrektor handlowy AlphaTauri.

Sportowiec przez pomyłkę

Wózek będzie miał malowanie zbliżone do aut AlphaTauri, dzięki czemu w ten sposób sporty motorowe będą obecne na największych arenach paraolimpijskich. Niestety nie zdecydowano się na białe koła, które są charakterystyczne dla tegorocznych samochodów. Mimo to wózek nadal prezentuje się świetnie i w rękach Ito może być zwycięską maszyną.

Co ciekawsze Ito, gdy stracił władzę w nogach zamówił swój pierwszy wyścigowy wózek inwalidzki przez pomyłkę. Postanowił jednak wykorzystać okazję. Okazało się, że nie jest z nim tak źle. Zdobywał już złote i srebrne medale podczas igrzysk w Pekinie i Londynie.

Galeria – WF01TR AT01

Przeczytaj również