Co się stanie, jeśli Mercedes złoży apelację? Historia z Polakami w tle

Walka na torach w tegorocznym sezonie Formuły 1 już za nami, ale wiele wskazuje na to, że mistrza świata oficjalnie poznamy dopiero w okolicach Nowego Roku. Co się stanie jeśli Mercedes odwoła się od decyzji sędziów z Grand Prix Abu Zabi?

Co się stanie, jeśli Mercedes złoży apelację? Historia z Polakami w tle
Podaj dalej

Gdzie odwoła się Mercedes?

Zgodnie z Artykułem 15.1.5 Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA, jeśli zespół nie jest zadowolony z decyzji Zespołu Sędziów Sportowych, może odwołać się do Międzynarodowego Sądu Apelacyjnego. Nie jest to jednak zwykły sąd. Jest przeznaczony wyłącznie do rozwiązywania sporów w różnych mistrzostwach FIA na całym świecie. Składa się z 36 sędziów i jest niezależny od FIA. Oznacza to, że żaden pracownik FIA nie może ingerować w jego decyzje.

Ostatnio polscy kibice mogli poznać Międzynarodowy Sąd Apelacyjny w związku z odwołaniem się głównego rywala Kajetana Kajetanowicza w walce o tytuł w WRC3. Yohan Rossel miał wątpliwości do werdyktu ZSS Rajdu Akropolu z którego został zdyskwalifikowany. Odwołanie jednak odrzucono, ale nie przeszkodziło to Francuzowi w wywalczeniu mistrzowskiej korony.

Red Bull grozi odejściem z Formuły 1!

W przeszłości Międzynarodowy Sąd Apelacyjny rozstrzygał już także o losach mistrzowskiego tytułu w Formule 1. W 2007 roku McLaren próbował zdyskwalifikować Nico Rosberga broniącego wówczas barw Williamsa oraz Nicka Heidfelda i Roberta Kubicę z BMW Sauber z ostatniego wyścigu sezonu, który odbył się w Brazylii. Wątpliwości budziły rzekome naruszenia przepisów dotyczących paliwa. Do dyskwalifikacji jednak nie doszło. Ewentualne wykreślenie wspomnianej trójki z wyników oznaczałoby, że tytuł wywalczyłby Lewis Hamilton, a nie Kimi Raikkonen.

Jak złożyć odwołanie?

Zgodnie z Artykułem 10 Przepisów Sądowych i Dyscyplinarnych FIA, Mercedes musiał złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze złożenia odwołania w ciągu godziny od odrzucenia protestu. Konieczne było również zapłacenie kaucji w wysokości sześciu tysięcy euro. Od tego momentu zespół ma 96 godzin na podjęcie decyzji, czy rzeczywiście zdecyduje się na kroki prawne.

Jeśli niemiecki zespół potwierdzi złożenie odwołania ma 15 dni na wyjaśnienie. Musi zawrzeć w nim dlaczego przepisy sportowe został naruszone przy restarcie wyścigu oraz dlaczego sędziowie niesłusznie odrzucili protest. Sędziowie mają wówczas kolejne 15 dni na odpowiedź, czy zajmą się sprawą. Następnie potrzebne jest kolejne 15 dni na podjęcie decyzji. Strony mogą zdecydować się na przyspieszenie werdyktu. Warto wspomnieć, że gdy Alfa Romeo odwoływała się od kary 30 sekund nałożonej na Kimiego Raikkonena i Antonio Giovinazziego za przewinienia dotyczące użycia sprzęgła na starcie GP Niemiec 2019, trzeba było czekać na ostateczną decyzję blisko dwa miesiące. Apelacja zakończyła się niepowodzeniem, co pozwoliło Robertowi Kubicy utrzymać jedyny punkt wywalczony w barwach Williamsa.

Gdy wszystkie dokumenty zostaną złożone konieczne jest powołanie panelu sędziowskiego. Składa się z trzech osób. Jedna z nich zgodnie z przepisami może zostać wybrana na wniosek dowolnej grupy pięciu zawodników F1. Następnie dochodzi do rozprawy. Strony przedstawiają swoje argumenty i powołują świadków oraz biegłych. Werdykt zapada w tajemnicy, a ostateczny wynik wymaga zwykłej większości głosów.

Jaka może być decyzja?

Międzynarodowy Sąd Apelacyjny może przyjąć lub odrzucić odwołanie w całości lub części. Jednocześnie może obalić, zmniejszyć lub zwiększyć przyznane kary. Zasadniczo w przypadku Mercedesa mogą unieważnić lub zmienić wyniki wyścigu. Nie mogę jednak nakazać ponownego przeprowadzenia rywalizacji.

Mercedes nadal walczy! Desperacko chcą zabrać tytuł Verstappenowi!

W związku z tym wyniki Grand Prix Abu Zabi mogą zostać przywrócone do stanu, w jakimi był na przedostatnim okrążeniu. Wówczas mistrzem świata zostałby Lewis Hamilton.

Przeczytaj również